Geomatyka Górnicza

Geomatyka Górnicza

W ramach XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej przy współpracy z Komisją Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej 20 lutego odbyła się czwarta z kolei Sesja Geomatyki Górniczej. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania, podczas którego wygłoszono 22 referaty, było modelowanie informacji w górnictwie i geologii. Nowością tej edycji była sesja pod patronatem KGHM o podtytule „Miejsce standaryzacji w działaniach KGHM PM S.A.”, na której swoje referaty wygłosiło czterech pracowników tej spółki.

Na otwarcie obrad Artur Krawczyk przedstawił referat na temat różnic pomiędzy modelem obiektowym (obiektowa: analiza, projektowanie i programowanie) stosowanym przy wdrożeniach systemów GIS a modelem relacyjnym służącym do przechowywania danych przestrzennych w tych systemach. Zwrócił też uwagę na nadmierną eksploatację pojęcia „obiektowość” w marketingu i reklamach, które w zasadzie stosowane jest do zwiększenia sprzedaży relacyjnych baz danych.

Niewątpliwe najbardziej spektakularną częścią sesji były referaty dotyczące zastosowania naziemnego skaningu laserowego (TLS) do skanowania wyrobisk podziemnych zakładów górniczych. Paulina Lewińska omówiła wynik modelowania i animacji chmury punktów ze skaningu laserowego kopalni ćwiczebnej „Sztygarka” wykonanej przez studentów Koła Naukowego KNGK Geoinformatyka (wcześniej Koła Grafiki Komputerowej i Geomatyki). Z kolei osiągnięcia firmy 3Deling w skanowaniu laserowym trasy wycieczkowej kopalni „Wieliczka” były tematem wystąpienia Bartosza Ajszpura. Skanowanie laserowe zostało również zastosowane w czynnych kopalniach podziemnych. Grzegorz Patykowski przedstawił 3 kierunki wykorzystania technologii skanowania laserowego w zakładzie górniczym: skaning maszyn i obiektów w celu realizacji projektu ich przebudowy, co wydatnie skraca czas realizacji projektu, skanowanie nietypowych zjawisk geologicznych (zjawisko np. krasowe w kopalni podziemnej), które ułatwia skartowanie tego typu form, oraz skanowanie wyrobisk podziemnych w celu ich inwentaryzacji i wykonania pomiarów deformacji. Natomiast tematem wystąpienia Sławomira Kubiaka było zastosowanie skaningu laserowego w kopalni „Bogdanka”, gdzie został on użyty do pomiarów deformacji obudowy wyrobisk na podszybiu.
Artur Dyczko (IGSMiE PAN) otwiera sesję GG, siedzą od lewej prowadzący I część sesji Artur Krawczyk (AGH) oraz prowadzący II część sesji Dariusz Grzegorek (KGHM Polska Miedź SA Oddz. COPI); na rzutniku okładka przygotowywanej do druku monografii „Geomatyka Górnicza, praktyczne zastosowania”
Podczas spotkania nie zabrakło również referatów prezentujących najnowsze wdrożenia oprogramowania w zakładach górniczych. Grzegorz Żychoń omówił możliwości aplikacji „MapMineGeo” wdrażanej do obsługi map górniczych w KHW S.A. Rafał Walecki przedstawił wdrożenie oprogramowania MineScape firmy Mincom w zakładach górniczych w Kolskaja GMK w północnej Rosji, a Krzysztof Stawarczyk i Jerzy Nowicki – aktualny stan wdrożenia systemu map cyfrowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. Lech Rybałko przedstawił z kolei referat nt. opracowanej przez firmę SHH technologii Xaris przeznaczonej do modelowania i prowadzenia obiektowych map górniczych. Pozawala ona prowadzić mapy wyrobisk górniczych od razu w środowisku bazy danych przestrzennych z trójwymiarową geometrią.

W części sesji zatytułowanej „Miejsce standaryzacji w działaniach KGHM PM S.A.” referat Pawła Kosydora stanowił wprowadzenie w zagadnienia przetwarzania informacji przestrzennej w KGHM S.A., w którym dokonał przeglądu zrealizowanych już projektów oraz przedstawił kierunki procesów standaryzacyjnych w KGHM planowanych do realizacji w ciągu najbliższych kilku lat. Z kolei historia komputerowej rejestracji opróbowań litologicznych oraz jej stan obecny to temat referatu Wojciecha Kaczmarka. Leszek Sitarczyk nakreślił problem wymiany danych pomiędzy bazą danych geologicznych a Centrum Badań Jakości, które oznacza zawartości pierwiastków w próbkach geologicznych. Na zakończenie sesji Robert Leszczyński przedstawił wytyczne i kierunki rozwoju Bazy Danych Geologicznych w KGHM PM S.A.

Uczestników sesji poinformowano też o przygotowaniach do druku monografii „Geomatyka Górnicza – praktyczne zastosowania”. Ten krótki opis nie wyczerpuje tematów poruszanych na sesji, przybliża jednak jej charakter. Kolejna Sesja Geomatyki Górniczej Szkoły Eksploatacji Podziemnej odbędzie się w 2014 roku, tradycyjnie w ostatnim pełnym tygodniu lutego.

Artur Krawczyk, www.geoforum.pl

21-03-2013 12:17

Partnerzy: