Górnictwo: Ruszyła XXIX Szkoła Eksploatacji Podziemnej w Krakowie

W poniedziałek, 24 lutego, w Krakowie rozpoczęła się XXIX Szkoła Eksploatacji Podziemnej – forum, na którym świat nauki i praktycy górnictwa podziemnego wymieniają się wiedzą i obserwacjami praktycznymi, dążąc do ciągłego podnoszenia kompetencji, a co za tym idzie – efektywności i bezpieczeństwa.

Już w pierwszym dniu obrad w sesji plenarnej wezmą udział przedstawiciele nauki i górnictwa, szukając odpowiedzi na pytania o przyszłość górnictwa i jego szanse wobec nowych wyzwań energetyki. W tym duchu obrady otworzy Herbert Gabryś – przewodniczący Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej przy Krajowej Izbie Gospodarczej. W sesji wezmą udział m.in. Radosław Stach wiceprezes KGHM Polska Miedź SA, Artur Dyczko wiceprezes JSW SA i Artur Wasil, prezes LW Bogdanka SA, którzy będą opowiadali o transformacjach energetycznych swoich kopalń.

Jednak Szkoła Eksploatacji Podziemnej nie skupi się wyłącznie na energetyce i górnictwie węglowym. Jej uczestnicy dowiedzą się m.in. o nowych technikach i technologiach w podziemnej eksploatacji złóż, zabezpieczaniu wyrobisk, poznają innowacyjne rozwiązania opracowywane przez naukowców.

Osobnym tematem będzie zarządzanie zmierzające do zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych czy zmiany w sposobach zarządzania łańcuchem dostaw. W tej sesji, wśród zagadnień ekonomicznych będzie poruszany aspekt ekonomicznej zasadności wybierania złoża węgla kamiennego metodami specjalnymi oraz wyceny złoża opartej o analizę wariantową. Ponadto zostanie zaprezentowany przykład optymalnej strategii kosztów dla prowadzenia robót przygotowawczych w kopalniach węgla kamiennego.

Osobne miejsce przeznaczono dla zarządzania wspieranego rozwiązaniami informatycznymi. Tu uczestnicy poznają m.in. zasady analizy procesów w górnictwie czy specyfikę analizy big data dla górnictwa podziemnego. Swoje rozwiązania w zakresie analizy i wizualizacji danych zaprezentują na tej sesji m.in. przedstawiciele KGHM, JSW, Famuru i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zmiany rzeczywistości cyfrowej w górnictwie i jego otoczeniu będą się również przewijały przez kolejne dni SEP 2020, a uczestnicy Szkoły poznają najnowsze rozwiązania w zakresie cyfrowego wsparcia zarządzania i procesów innowacyjnych.

We wtorek i środę sesje będą poświęcone zagrożeniom naturalnym w górnictwie podziemnym. Wydobycie na coraz to większych głębokościach powoduje wzrost poziomu występujących równocześnie zagrożeń naturalnych, które występują wspólnie. – Prowadzenie eksploatacji w polskich kopalniach wiąże się z występowaniem wielu zagrożeń naturalnych i technicznych. Rozpoznawanie i zwalczanie zagrożeń naturalnych wymaga stosowania zarówno nowoczesnych technik, technologii, urządzeń oraz maszyn, a także dobrej znajomości i umiejętności posługiwania się odpowiednią wiedzą techniczną – zauważają organizatorzy Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Sesja zapowiada się bardzo specjalistyczne – w jej trakcie przedstawiciele największych spółek wydobywczych w Polsce przedstawią konkretne problemy badane i rozwiązywane w swoich kopalniach. Stan swoich badań przedstawią natomiast naukowcy z AGH, Głównego Instytutu Górnictwa, Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Wrocławskiej.

Całość SEP 2020 zamknie międzynarodowa sesja poświęcona metanowi nie jako gazowi towarzyszącemu pracy kopalni, ale jako problemowi po ich zamknięciu. Europejska Komisja Gospodarcza Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE) oraz Międzynarodowe Centrum Doskonałości do spraw Metanu z Kopalń Węgla w Polsce (ICE-CMM Polska) organizuje w ramach XXIX Szkoły Eksploatacji Podziemnej całodniowe warsztaty zatytułowane „Perspektywy pokopalniane: wychwytywanie i wykorzystanie opuszczonych złóż kopalnianego metanu i rekultywacji kopalni oraz rewitalizacja terenów pokopalnianych”, które skupią się na kluczowych kwestiach pojawiających się w momencie zakończenia pracy kopalni, a które wymagają zarówno kompleksowych działań inżynieryjnych, jak i odpowiednich regulacji prawnych. Podczas warsztatów dyskutowane będą sprawy dotyczące w szczególności planowania, rozwoju i finansowania projektów umożliwiających przechwytywanie i wykorzystanie metanu z kopalń zamkniętych oraz przepisów i wymogów formalnych z tym związanych; sprawy technologii, procedur i standardów dotyczących zamykania kopalń; jak również kwestię transformacji sektora węglowego i rewitalizacji terenów pogórniczych. Na przykładzie zlikwidowanych już kopalń w Europie zachodniej zostanie pokazane, jak ważne ze względów bezpieczeństwa, ale również ekonomicznych, jest ich właściwe zamykanie.

źródło: nettg.pl

26-02-2020 14:40