XXVI SEP: nagrody i wyróżnienia na Konkursowej Gali

XXVI SEP: nagrody i wyróżnienia na Konkursowej Gali

Kulminacyjnym punktem XXVI Szkoły Eksploatacji Podziemnej, która odbywa się pomiędzy 22 a 24 lutego w krakowskim hotelu Qubus, była Konkursowa Gala. Zorganizowano ją w czwartkowe (23 lutego) popołudnie, po zakończeniu kilkunastu zaplanowanych na ten dzień sesji tematycznych.

Witając gości zgromadzonych na Gali, dr Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego SEP przeczytał list, który skierował do uczestników Szkoły sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski.

- Koszty, efektywność, restrukturyzacja, kopalnia przyszłości – tematy wokół których toczą się obrady Szkoły Eksploatacji Podziemnej, to dla mniej, jako dla pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa ogromne wyzwanie. Od ponad roku w Ministerstwie Energii mierzymy się z tymi wyzwaniami, stawiając kolejne fundamenty pod przyszłość branży. To był dla nas niezwykle trudny okres, ale widać pierwsze efekty działań naprawczych, które deklarowaliśmy. Udało się wyrwać z kryzysu Jastrzębską Spółkę Węglową, powołać Polską Grupę Górniczą i przekonać Komisję Europejską do notyfikacji programu dla górnictwa – napisał wiceminister.

Grzegorz Tobiszowski zaprosił też całe środowisko górnicze do zaangażowania się w rozpoczęte w 2016 roku zmiany, których celem jest budowa nowoczesnego, wydajnego i rentownego sektora. Pogratulował też laureatom konkursów przeprowadzonych przez organizatorów Szkoły, w tym przede wszystkim zwycięzcom konkursu „Bezpieczna Kopalnia”.

- Byłbym nieszczery, gdybym powiedział, że obecna sytuacja branży nie odbija się na organizacji Szkoły. Liczba uczestników SEP i liczba wygłoszonych referatów świadczy jednak o tym, że istnieje potrzeba organizowania takich spotkań – podkreślił dr Kicki.

Podczas tegorocznej Gali wręczone zostały nagrody w konkursie „Bezpieczna Kopalnia”, uhonorowano wyróżnionych w konkursie im. prof. Bolesława Krupińskiego, który objęty jest patronatem Przeglądu Górniczego oraz zwycięzców XII Turnieju Wiedzy Górniczej pod patronatem Trybuny Górniczej i Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Wśród branżowych raportów znalazły się „Raport o stanie górnictwa węgla kamiennego w Polsce w roku 2016” przygotowany przez katowicki Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, „Raport o stanie bezpieczeństwa pracy w polskich kopalniach w roku 2016” przedstawiony przez Wyższy Urząd Górniczy, „Raport o stanie górnictwa rud miedzi w Polsce w roku 2016” zaprezentowany przez KGHM Polska Miedź oraz „Raport o stanie górnictwa rud cynku i ołowiu w Polsce w roku 2016” przygotowany przez ZGH Bolesław.

Wyjątkowym wydarzeniem – okazja do takiej uroczystości przypada na raz na kilka lat – było wręczenie nominacji Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk. W gronie nominowanych znaleźli się:. Józef Dubiński, Jan Żywiecki, Józef Kabierz, Waldemar Korzeniowski, Eugeniusz Krause, Franciszek Plewa, Stanisław Prusek, Piotr Strzałkowski, Marian Turek, Mirosław Wierzbicki, Piotr Bojarski, Janusz Czarnecki, Sławomir Karlikowski, Andrzej Katulski Jerzy Kicki, Andrzej Niechwiej i Henryk Paszcza.

Wieczór zakończył koncert Mai Sikorowskiej, która wystąpiła wraz z zespołem Sokół Orkestar.

Źródło: nettg.pl

24-02-2017 11:58

Partnerzy: