XXVI SEP: zwycięstwo studenta Politechniki Śląskiej

XXVI SEP: zwycięstwo studenta Politechniki Śląskiej

Rafał Blacha z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej został laureatem Turnieju Wiedzy Górniczej, który towarzyszył tegorocznej Szkole Eksploatacji Podziemnej w Krakowie. Drugie i trzecie miejsce przypadły w udziale studentom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – Mateuszowi Klimkowi i Jakubowi Sawczukowi. Patronem Turnieju były redakcje Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.

- Jestem zaskoczony zwycięstwem. Tematyka testu była bardzo szeroka, miałem trochę wątpliwości, co do niektórych odpowiedzi, ale okazuje się, że odpowiadałem w sumie całkiem dobrze. Już za niedługo będę chciał podjąć pracę zawodową, jeśli Bóg da, to w kopalni węgla kamiennego. Mieszkam w Rybniku, wokół jest sporo kopalń – powiedział Rafał Blacha.

- Drugie miejsce uważam za spory sukces. Eksploatacja surowców to mój „konik”. Miałem podczas studiów praktyki zawodowe w kopalniach węgla, teraz wybieram się na miedź poszerzyć swoją wiedzę – podkreślił Mateusz Klimek z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Jakub Sawczak jest młodszym kolegą Mateusza z tej samej uczelni. Zdobył III miejsce.

- Mam przed sobą jeszcze rok studiów. Zaliczyłem już praktykę zawodową w kopalni miedzi Rudna, ale dyplom chcę robić z górnictwa odkrywkowego. Ostatnio dużo czasu poświęcam na naukę angielskiej terminologii górniczej i to właśnie zmobilizowało mnie do wzięcia udziału w Turnieju – wyjaśnił.

Należy podkreślić, że studenci rozwiązywali test w języku angielskim, co stanowiło dodatkową trudność.

- W mojej ocenie najwyższy poziom wiedzy zaprezentował zespół studentów z AGH. Jednak nikt z uczestników turnieju nie był w stanie odpowiedzieć bezbłędnie na wszystkie pytania – zwrócił uwagę dr hab. inż. Jacek Sobczyk z Polskiej Akademii Nauk, członek jury.

- Za nami wyrównany turniej. Podziwiam studentów z Dniepropietrowska, bo dla nich udział w tym turnieju był swego rodzaju próbą przetarcia się na międzynarodowym forum. Na Ukrainie studenci górnictwa później zaczęli uczyć się języka angielskiego, a podręcznik „Introductory mining engineering” będący bazą wiedzy na temat górnictwa, z którego korzystaliśmy układając pytania, jest bardzo drogi i te dwie kwestie mogą stanowić dla Ukraińców bariery na razie nie do pokonania – zauważył dr inż. Jacek Korski, drugi członek jury.

Źródło: nettg.pl

24-02-2017 11:59

Partnerzy: