Główny Partner SEP

biuletyn

XXVIII SEP - luty 2019

Czytaj
XXVIII SEP - luty 2019

biuletyn

Biuletyn XXVIII SEP

Czytaj
Biuletyn XXVIII SEP
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Samodzielna obudowa kotwowa w warunkach zagrożenia tąpaniami w polskiej kopalni węgla kamiennego

Data: Wtorek 26.02.2019

Sesja: Wyzwania techniczne jako skutek rosnącej skali zagrożeń naturalnych cz. III

Godzina/Sala: 11:00 - 11:15 - B


Tytuł: Samodzielna obudowa kotwowa w warunkach zagrożenia tąpaniami w polskiej kopalni węgla kamiennego

Title: DEM numerical assessment of the performance of rock bolts supported roadway in Polish colliery in rock burst/coal bumps conditions.

Autorzy: Grzegorz Smolnik - Politechnika Śląska, Henryk Kuźma, Anna Wierciuch-Głuch - DSI Schaum Chemie Sp. z o.o.

Streszczenie:

Streszczenie (rozbudowane)
Postępujące prace mające na celu wdrożenie samodzielnej obudowy kotwowej w kopalniach JSW S.A. i zbliżający się termin rozpoczęcia drążenia pierwszego wyrobiska w tej technologii stanowiły motywację do wykonania prezentowanej symulacji numerycznej. Analizy wykonano przy pomocy zaawansowanego narzędzia do modelowania numerycznego górotworu opartego o metodę elementów odrębnych – kod UDEC firmy Itasca, który m. in. pozwala na wierną symulację pracy obudowy kotwowej różnego typu.
Pozytywne doświadczenia zagraniczne z jednej strony oraz niepewność rodzimych załóg górniczych co do możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobisk w samodzielnej obudowie kotwowej poddanych oddziaływaniu wstrząsów indukowanych działalnością wydobywczą z drugiej, były dodatkowym argumentem zachęcającym do wykonania analiz numerycznych.
Zbudowano model numeryczny górotworu o własnościach typowych dla masywów skalnych w kopalniach JSW S.A. w otoczeniu wyrobiska o kształcie prostokątnym uzyskiwanym dzięki drążeniu kombajnami typu Bolter Miner firmy Joy (szerokość 5,4 m, wysokość 3,5 m).
Zachowanie stateczności wyrobiska w samodzielnej obudowy kotwowej w warunkach zagrożenia tąpaniami wymusza zastosowanie każdego z elementów systemu obudowy o wysokiej jakości, z kolei wykorzystanie możliwości programu w aspekcie modelowania samej obudowy kotwowej wymaga znajomości wieku parametrów charakteryzujących zachowanie się samych kotwi jak i charakterystyk spoiwa.
DSI Underground spełnia oba te wymagania, dysponując nie tylko wysokiej jakości komponentami systemu kotwienia lecz również wiarygodnymi wynikami badań parametrów je cechujących i charakterystykami ich pracy jako systemu.
Analiza wykonania obudowy kotwowej obejmowała kilka rodzajów kotew, w tym urabialnych do kotwienia ociosów węglowych. Symulowano proces wstępnego naprężania żerdzi i wpływ czasu zakotwienia na rozwarstwienia w stropie i przemieszczenia bloków skalnych w ociosach wyrobiska.
Wyrobisko z samodzielną obudową kotwową poddano następnie symulacji oddziaływania silnego wstrząsu sejsmicznego. Badano zachowanie się komponentów systemu kotwienia obciążanych dynamicznie oraz wpływ wstrząsu na wyrobisko i górotwór w jego otoczeniu.
Stwierdzono, że właściwie wykonana obudowa kotwowa z wysokiej jakości komponentów systemu pozwala na bezpieczne użytkowanie wyrobiska poddanego oddziaływaniu nawet silnego wstrząsu górniczego a ono samo zachowując stateczność może dalej pełnić swoją rolę w procesie wydobywczym.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: