Główny Partner SEP

biuletyn

XXVIII SEP - luty 2019

Czytaj
XXVIII SEP - luty 2019

biuletyn

Biuletyn XXVIII SEP

Czytaj
Biuletyn XXVIII SEP
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Transportu lodu jako chłodziwa w klimatyzacji kopalń

Data: Wtorek 26.02.2019

Sesja: Wyzwania techniczne jako skutek rosnącej skali zagrożeń naturalnych cz. III

Godzina/Sala: 9:00 - 9:15 - B


Tytuł: Transportu lodu jako chłodziwa w klimatyzacji kopalń

Autorzy: Nikodem Szlązak, Dariusz Obracaj, Marek Korzec - AGH

Streszczenie:

Lód w kopalniach podziemnych wykorzystywany jest od połowy XIX wieku, ale rozwój technologii klimatyzacji jego wykorzystywania przypada na drugą połowę XX wieku. Nowe rozwiązania technologiczne przypadają na lata 90. ubiegłego wieku, kiedy nastąpiło masowe wykorzystanie lodu dla potrzeb klimatyzacji w kopalniach złota i platyny w związku z taryfowaniem energii elektrycznej w RPA.
Osiągnięto obniżenie kosztów zużycia energii w procesie klimatyzacyjnym, głownie poprzez zmniejszenie ilości wody w dołowym obiegu chłodniczym poprzez produkcje lodu. Ciepło topnienia lodu pozwala na uzyskanie takiego samego efektu chłodzenia przy zaledwie 30% przepływie masowym w stosunku do wody.
Oprócz zalety związanej z niższymi kosztami pompowania mniejszej ilości wody w obiegu klimatyzacyjnym kopalni podziemnej, również znaczące jest zmniejszenie kosztów obniżenia temperatury wody dla celów klimatyzacyjnych.
W artykule omówiono możliwe sposoby transportu lodu w kopalni. Przedstawiono wyniki badań nad sposobem transportu lodu. Aktualny stan techniki klimatyzacyjnej kopalń podziemnych z lodem wskazuje, ze wypracowano trzy zasadnicze sposoby przekazywania lodu z powierzchni na dół kopalni:
- grawitacyjny lub grawitacyjno-pneumatyczny, jako lód stały o zawartości wody w mieszaninie do ok. 5%;
- grawitacyjno-pneumatyczny, jako zawiesina lodowa o zawartości wody do 30% w mieszaninie;
- hydrauliczny, jako zawiesina lodowa o zawartości wody powyżej 85% w mieszaninie.
Na podstawie wyników badań przedstawiono wady i zalety transportu hydraulicznego lodu. Wykazano efektywność chłodniczą zawiesiny lodowej przy jej transporcie na duże odległości. Wyodrębniono newralgiczne czynniki technologiczne wpływające na bezpieczeństwo transportu hydraulicznego lodu.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: