Wpływ wysokości złoża rudy miedzi na rozmieszczenie ognisk sejsmiczności indukowanej w otoczeniu frontów eksploatacyjnych
Data: środa 28.02.2018
Sesja: Zagrożenia naturalne – destabilizacja wydobycia cz. II
Godzina/Sala: 10:15 - 10:30 - C
Tytuł: Wpływ wysokości złoża rudy miedzi na rozmieszczenie ognisk sejsmiczności indukowanej w otoczeniu frontów eksploatacyjnych
Title: Influence of copper ore deposit thickness on seismic events location around mining faces
Istotnym czynnikiem wpływającym na wielkość zagrożenia zjawiskami dynamicznymi w kopalniach podziemnych jest towarzysząca prowadzonym robotom górniczym sejsmiczność górotworu, ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk o najwyższych energiach, które historycznie rzecz biorąc były przyczyną zdecydowanej większości odnotowanych tąpnięć i odprężeń. Wyniki analiz w zakresie genezy oraz atrybutów aktywności generowanej eksploatacją dokonaną w konkretnych uwarunkowaniach geologiczno-górniczych może stanowić ważną wskazówkę w projektowaniu działań prewencyjnych zmierzających do ograniczania jej skutków w wyrobiskach dołowych.
W artykule podjęto próbę oceny wpływu miąższości złoża na kształtowanie się podstawowych parametrów sejsmiczności indukowanej w kopalniach LGOM, ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji ognisk względem frontu rozcinki traktowanej jako pierwsza faza eksploatacji w oparciu o jednoetapowe systemy komorowo-filarowe. Badania realizowano na przykładzie O/ZG Rudna, przy czym bazując na przeglądzie rzeczywistej wysokości złoża charakteryzującej poszczególne rejony kopalni (RG, RP, RZ) połączonym z odnotowaną na przestrzeni ostatnich lat aktywnością sejsmiczną tych rejonów, oddelegowano do szczegółowych rozważań trzy reprezentatywne parcele eksploatacyjne (po jednej z każdego rejonu) o znacząco różnych miąższościach wybieranego złoża. Na podstawie wypisu z rejestru aktywności sejsmicznej w każdym z rozpatrywanych pól dokonano analizy ilościowej i energetycznej odnotowanych zjawisk w kontekście rozmieszczenia ich źródeł względem wyodrębnionych elementów systemu wybierania (calizna furty, otoczenie frontu, zroby). W celach porównawczych operowano całą populacją wstrząsów (z uwzględnieniem klas nisko- i wysokoenergetycznych) w bazie dla wnioskowania o globalnym poziomie zagrożenia w rejonie oraz wydzielonym zbiorem wstrząsów sprowokowanych robotami strzałowymi dla potrzeb oceny skuteczności podejmowanej profilaktyki tąpaniowej.
Uprzejmie prosimy o opublikowanie artykułu w Zeszytach Naukowych IGSMiE PAN (pełny tekst dostarczymy w najbliższym czasie).
Materiały video: video