Warsztaty: Innowacyjne rozwiązania w inwentaryzacji przyrodniczej i obserwacjach stanu środowiska
Informacje
Data: Wtorek 27.02.2018
Godzina/Sala: 09:00 - 13:00 - Piano
Prowadzący: Prof. dr hab. inż. Stanisław Gruszczyński, dr inż. Ryszard Kozakiewicz, AGH
Galeria zdjęć z sesjiInformacja o środowisku odgrywa ważną rolę zarówno w podejmowaniu trafnych decyzji strategicznych jak i w wielu procedurach związanych z procesem inwestycyjnym. Dostęp do aktualnych i kompletnych danych o walorach i zasobach stanowi podstawę ocen oddziaływania na środowisko oraz strategii eksploatacji zasobów geologicznych i przyrodniczych. Szybki rozwój technologii w zakresie monitoringu umożliwia pozyskiwanie coraz większej ilości, coraz dokładniejszych danych przy niższych kosztach. Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych (UAV) wraz z miniaturyzacją urządzeń monitoringowych i pomiarowych otwiera możliwości powszechnego dostępu do wysokiej jakości informacji o przestrzeni oraz zjawiskach geofizycznych i przyrodniczych. Umożliwia szybki i tani monitoring składowisk i obiektów przemysłowych oraz dostęp do stref zagrożeń. Dla pełnego wykorzystania nowych możliwości konieczny jest jednak rozwój zarówno metodyk pomiarowych i interpretacji jak też optymalizacja systemów wspomagania decyzji w zakresie projektowania i zarządzania misjami UAV dla specyficznych zastosowań przemysłowych.
W ramach sesji "Innowacyjne rozwiązania w inwentaryzacji przyrodniczej i obserwacjach stanu środowiska” zaprezentowane zostaną przykłady wykorzystania nowoczesnych technologii dla pozyskiwania danych o środowisku dla potrzeb zarządzania terenami górniczymi oraz realizacji ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ). Przyspieszenie i zwiększenie dokładności danych pozyskiwanych na potrzeby inwentaryzacji przyrody ożywionej oraz monitoringu przekształceń środowiska na terenach górniczych jest istotnym czynnikiem przyspieszającym wykonywanie OOŚ i zwiększającym ich wiarygodność. Inwentaryzacja przyrodnicza jest procesem czasochłonnym i wymagającym znacznego nakładu pracy ekspertów, szczególnie w przypadku inwestycji o dużym obszarze potencjalnego oddziaływania. Wykorzystanie technik GPS, UAV oraz coraz dokładniejszych zobrazowań satelitarnych umożliwia skrócenie czasu i kosztów opracowań. W sesji omówiony zostanie również zakres informacji o środowisku dostępny w geoportalach i możliwości ich wykorzystania w opracowaniu ocen oddziaływania na środowisko i w zarządzaniu środowiskowym.
Zapraszamy firmy, ośrodki badawcze i naukowców zajmujących się tworzeniem i wykorzystaniem informacji o środowisku do prezentacji swoich osiągnięć na forum konferencji.