Szybowe przewody elektroenergetyczne – teraźniejszość i perspektywy
Data: Czwartek 23.02.2017
Sesja: Technika i technologia głębienia szybów cz. 1
Godzina/Sala: 14:30 - 14:45 - D+E
Tytuł: Szybowe przewody elektroenergetyczne – teraźniejszość i perspektywy
Samonośne przewody stosowane przez wiele lat w głębieniu szybów to przewody typu OnG-Szn zgodny z PN-E- 90141:1989 zbudowane z dwóch żył roboczych i z dwóch linek stalowych (jako elementy nośne) skręconych wspólnie w ośrodek. Elementy nośne skręcone spiralnie w ośrodek razem z żyłami pracowały przy rozciąganiu jak sprężyny, co powodowało nadmierne wydłużanie się całego przewodu a w przypadku linek miedzianych poza granicę płynięcia miedzi. Taka konstrukcja nie gwarantowała bezawaryjnej pracy przewodu w warunkach samonośności dla głębokich szybów.
Aby zapewnić prawidłową pracę samonośnego przewodu szybowego, zwłaszcza na większych głębokościach zaproponowano inną budowę przewodu z centralnie ułożoną linką stalową, jako elementem nośnym. Takie ułożenie linki stalowej gwarantuje bezawaryjną pracę żył roboczych przy większych głębokościach szybu bez konieczności podwieszania przewodu w głębionym szybie. Konstrukcja tego przewodu zapewnia także możliwość umieszczania większej ilości żył niż dwie, co zwiększa funkcjonalność w szybie przy zachowaniu wymaganego współczynnika bezpieczeństwa w swobodnym zwisie do 1500 m.
Efekt synergii działania KOPEX-PBSz S.A. i ROGUM-KABLE spowodował powstanie nowej konstrukcji spełniającej wymogi bezpieczeństwa pracy sprawdzonej w praktyce.
Materiały video: video