Główny Partner SEP

Program

Program XXVI SEP

Czytaj
Program XXVI SEP
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Wstrząs górniczy – faktyczna czy wyimaginowana przyczyna niektórych uszkodzeń obiektów budowlanych

Data: Czwartek 23.02.2017

Sesja: Eksploatacja w warunkach zagrożeń naturalnych – tąpania cz. 2

Godzina/Sala: 11:45 - 12:00 - D+E


Tytuł: Wstrząs górniczy – faktyczna czy wyimaginowana przyczyna niektórych uszkodzeń obiektów budowlanych

Title: Mining tremor - actual or imaginary reason of damages in buildings

Autorzy: Krzysztof Gromysz - Politechnika Śląska

Streszczenie:

Na obszarze górniczym kopalń, których eksploatacji towarzyszy występowanie wstrząsów, znajduje się sieć stacji mierzących drgania. Bezpośrednim wynikiem pomiarów realizowanych przez te stacje są czasowe przebiegi wstrząsów terenu górniczego zapisane w postaci sygnału cyfrowego. W referacie przeprowadzono analizy, których celem była odpowiedź na pytanie czy wstrząsy mogą powodować występowanie uszkodzeń obiektów budowlanych.
Referat podzielony został na trzy części. W pierwszej przedstawiono zarejestrowane, wybrane silne wstrząsy terenu górniczego oraz omówiono ich charakterystyki w dziedzinie czasu i częstotliwości.
W części drugiej zaprezentowano zasady konstruowania modeli obliczeniowych obiektów budowlanych i przedstawiono sposób przykładania do nich obciążenia w postaci wstrząsu, a także opisano zasadę wyznaczania w modelach charakterystycznych wartości sił wewnętrznych. Na podstawie wyników obliczeń wskazano szczególne sytuacje, w których wstrząs terenu górniczego może przyczynić się do powstania uszkodzeń w obiektach. Ponadto przedstawiono sytuacje wykluczające możliwość powstania uszkodzeń wskutek wstrząsów terenu górniczego.
W ostatniej części omówiono przykłady uszkodzeń budynków mylnie interpretowanych jako wywołanych oddziaływaniem wstrząsów terenu górniczego.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: