Główny Partner SEP

Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Data: Wtorek 27.02.2018

Sesja: Warsztaty: Innowacyjne rozwiązania w inwentaryzacji przyrodniczej i obserwacjach stanu środowiska

Godzina/Sala: 11:50 - 12:10 - Piano

Tytuł: Badania termowizyjne obiektu unieszkodliwiana odpadów wydobywczych na przykładzie LW Bogdanka S.A.

Title: An example of inferred survey of spoil tips – fire hazard analysis of LW Bogdanka spoil tip

Autorzy: Paulina Lewińska - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Streszczenie:

Obecnie prowadzi się monitoring termowizyjny sztucznych obiektów topograficznych jakimi są składowiska odpadów pogórniczych. Składowiska te, potocznie zwane hałdami, powstają w wyniku eksploatacji kopalin użytkowych. Składają się zarówno z niegroźnych łupków, jak też z pozostałości węgla, pyłu węglowego oraz innych surowców – niekiedy stanowiących zagrożenie dla środowiska naturalnego. Badania temperatury na powierzchni składowiska wykonano w dwóch etapach. Etap rekonesansowy obejmował niewielkie wycinki wspomnianej struktury nasypowej, które pozwoliły na wypracowanie ogólnej charakterystyki niniejszego obiektu. Wykonano wtedy serię skanów laserowych fragmentu skarpy oraz serię termogramów. W rezultacie uzyskano chmurę punktów pokrytą kolorem odpowiadającym wartości temperatury w punkcie. Pokrycie chmury termogramami wykonano za pomocą wcześniej zdefiniowanych punktów dostosowania. Druga seria pomiarowa objęła niezrekultywowane stoku składowiska. Wykonano skany stoków za pomocą skanera laserowego zaopatrzonego z nasadkę z kamerą termowizyjną. System ten pozwala na złożenie panoramy termowizyjnej oraz automatyczne pokrycie chmury punktów temperaturą. Pomiar jest znacznie szybszy od tych zaproponowanych podczas pomiaru próbnego, jest jednak znacznie droższy i wymaga dedykowanego oprogramowania dostarczanego przez producenta nasadki. Wykonano porównanie aspektów ekonomicznych oraz dokładnościowych obu podejść.

Materiały:

Materiały video: video