Problemy imperfekcji (niedoskonałości) rozwiązań techniczno-technologicznych obudów wyrobisk górniczych
Data: Wtorek 25.02.2025
Sesja: Dobre praktyki w utrzymaniu stateczności wyrobisk korytarzowych i eksploatacyjnych
Godzina/Sala: 9:45 - 10:00 - PIANO
Tytuł: Problemy imperfekcji (niedoskonałości) rozwiązań techniczno-technologicznych obudów wyrobisk górniczych
Problemy imperfekcji (niedoskonałości) w warunkach górnictwa polskiego dotyczą modelowania geomechanicznego parametrów współpracy obudowy z górotworem jak również konstrukcji obudowy w zakresie jej kształtu, rodzaju materiału, uwarunkowań technologicznych wykonania i bezpiecznego utrzymania.
Popełniane często błędy są przyczyną występowania uszkodzeń w konstrukcji obudowy, prowadzą do utraty stateczności obudowy i wymagana jest potrzeba prowadzenia przebudowy lub wzmacniania wyrobiska. Znane są przypadki trzykrotnej przebudowy wyrobisk w okresie 40 lat użytkowania w warunkach dużej głębokości (rzędu 1000m) przy wytrzymałości masywu skalnego 20-30MPa.
Na podstawie doświadczeń własnych autorzy omówili najważniejsze imperfekcje, które wielokrotnie wystąpiły w praktyce górniczej i dalej są często stosowane.
Jednym z poważnych błędów rozwiązań technicznych i technologicznych wyrobisk górniczych jest małe stosowanie kotwienia górotworu wzmacniającego masyw skalny wokół wyrobiska zmuszając go do przenoszenia wytwarzanego obciążenia. Innym poważnym błędem jest stosowanie betonu na wewnętrznej konstrukcji wyrobiska co prowadzi do jego dużego wytężenia i częstego występowania spękań i znacznych uszkodzeń. W referacie podano również przykłady prawidłowych korzystnych rozwiązań eliminujących imperfekcje.