Diamentowy Partner SEP 2025

Program

Program 34. SEP

Czytaj
Program 34. SEP

biuletyn

Biuletyn 34. SEP – luty 2025

Czytaj
Biuletyn 34. SEP – luty 2025
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Koncert podopiecznych fundacji Pro Musica Bona

Koncert podopiecznych fundacji Pro Musica Bona

Jednym z elementów wtorkowych obrad i Gali Konkursowej XXXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej będzie koncert podopiecznych fundacji Pro Musica Bona. Na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego wystąpią:

 

 

 

 

JAKUB OLMA

20-letni utalentowany perkusista, swoją przygodę z perkusją zaczął w wieku 7 lat. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie perkusji prof. Tomasza Sobańca. Jakub jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród na konkursach ogólnopolskich (w Krakowie, Toruniu czy płocku) a także międzynarodowych m. in w Belgradzie i Lugano. Za swoje szczególne osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymał już wiele stypendiów i nagród, m.in. nagrody Prezydenta Miasta Krakowa, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Laur Olimpijski za szczególne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach. Od 2024 roku jest także stypendystą Fundacji Pro Musica Bona.

Jakub wykona Toccatę Anny Ignatowicz – współczesnej kompozytorki związanej z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Instrumentem, na którym będzie grał jest marimba. Jak państwo za chwilę sami się przekonają marimba ma ogromne możliwości barwowe i dynamiczne. Kluczem do bogatego brzmienia marimby są jej rezonatory, czyli metalowe rury, najczęściej wykonane z aluminium, podwieszone do każdej sztabki. Ich długość zależna jest od wysokości dźwięku, generowanego przez daną sztabkę.

MILENA KOWALCZYK

17-letnia klarnecistka, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie klarnetu prof. dr.hab Piotra Lato. Podobnie, jak Jakub, pomimo młodego wieku może pochwalić się licznymi osiągnięciami na konkursach i festiwalach klarnetowych m. in w Nowym Targu, Jastrzębiu Zdroju czy Jaśle. Milena doskonali swój warsztat i umiejętności nie tylko w szkole, ale także na kursach mistrzowskich pod okiem wybitnych instrumentalistów z Polski i świata.

Milena wykona utwór Denneriana na klarnet z akompaniamentem fortepianu. Skomponował go kompozytor francuski André Bloch na konkurs Konserwatorium Paryskiego w roku 1938. Nazwa, oddaje hołd twórcy klarnetu, którym był Johann Christoph Denner. Jest to utwór wymagający świetnej techniki i znajomości tego instrumentu. Tylko zaawansowani muzycy mogą się z nim mierzyć.

Przy fortepianie towarzyszyć jej będzie prof. Ireneusz Boczek – pianista, kompozytor i aranżer.

KLARA BARON

Aktorka i sopranistka pochodząca z Zabrza. Obecnie jest studentką Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze w klasie śpiewu prof. Marka Rzepki. Na swoim koncie ma już liczne nagrody w konkursach wokalnych m. in w Krakowie, Olsztynie czy Ružomberku. Jest także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na co dzień współtworzy także amatorską grupę aktorską „Nieoetykietkowani”.

Klara wykona trzy utwory:

„Marzenie dziewczyny” Władysława Żeleńskiego. Kompozytor był przedstawicielem neoromantyzmu w muzyce polskiej i najwybitniejszym po Stanisławie Moniuszce twórcą oper i pieśni. Jednak jego twórczość nigdy nie wykroczyła szerzej poza granice kraju. Źródłem inspiracji dla powstania tej pieśni była polska muzyka ludowa. Usłyszą Państwo zatem elementy mazura – jednego z polskich tańców narodowych

El Vito – hiszpańskiego kompozytora Fernando Obradors. Jest to utwór należący do cyklu aranżacji klasycznej poezji hiszpańskiej „Canciones clásicas españolas”. Usłyszą Państwo zatem charakterystyczne hiszpańskie rytmy i temperament.

„Przetańczyć całą noc” – piosenka z musicalu „My fair lady” autorstwa Frederica Loewe. Musical ten powstał na podstawie komedii George’a Bernarda Shawa „Pigmalion. Przygoda romantyczna w 5. aktach”. Jest to jeden z największych sukcesów tego gatunku, który dotarł do teatrów całego świata. Profesor fonetyki, prawdziwy gentleman i londyńska kwiaciarka, z której profesor, aby wygrać zakład, zamierza uczynić damę z najlepszego towarzystwa.

Przy fortepianie towarzyszyć jej będzie prof. Ireneusz Boczek

FUNDACJA PRO MUSICA BONA

Założona w 2010 roku przez prof. Stefana Wojtasa i jego córkę Joannę Wojtas miała na celu wspieranie młodych talentów muzycznych. Fundacja, jako organizacja pożytku publicznego, najzdolniejszym dzieciom i młodzieży oferuje nie tylko pomoc finansową w postaci stypendiów, ale także dofinansowuje zakup instrumentów i akcesoriów, kursy i lekcje mistrzowskie, konkursy krajowe i zagraniczne, promocję koncertową i w mediach społecznościowych. Fundujemy także nagrody na konkursach wokalnych, instrumentalnych i teoretycznych oraz wydajemy płyty z nagraniami naszych Stypendystów. W styczniu 2024 roku wraz z nowym Zarządem i pod czujnym okiem pani Fundator, powstała nowoczesna strona internetowa, na którą serdecznie wszystkich Państwa zapraszamy. Można również śledzić losy naszych podopiecznych na Facebook-u oraz Instagramie. Naszą misją jest wspieranie najzdolniejszych uczniów i studentów, a wśród stypendystów Fundacji Pro Musica Bona byli m.in. Szymon Nehring, Krzysztof Książek, Julia Błachuta, Hubert Zapiór czy Yehuda Prokopowicz.

20-02-2025 21:35