Wystawa „Górnictwo z zasadami”

Tegorocznej Szkole Eksploatacji Podziemnej towarzyszyć będzie wystawa fotografii Marka Bogacza, laureata nagrody specjalnej w Ogólnopolskim Konkursie „Górnictwo z Zasadami” zorganizowanym przez Wyższy Urząd Górniczy we współpracy z Fundacją „Bezpieczne Górnictwo”.

Marek Bogacz

Laureat nagrody specjalnej w Ogólnopolskim Konkursie „Górnictwo z Zasadami”, którą otrzymał w 2012 r. za zdjęcie drążenia szybu kopalnianego dla JSW SA, jest emerytowanym pracownikiem nadzoru górniczego. Ma 53 lata. Karierę zawodową w górnictwie zakończył w 2013 roku.

Ostatnie pięć lat przepracował na stanowiskach inspektora i nadinspektora Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych, który w 2012 roku został przekształcony w Specjalistyczny Urząd Górniczy. Z przemysłem wydobywczym związał się 1 grudnia 1987 roku podejmując angaż w KWK „Paryż”. W związku z likwidacją zakładów górniczych kilkakrotnie zmieniał pracodawcę. Był zatrudniony w KWK „Saturn”, a później w SRK S.A. Zakładzie CZOK. Do nadzoru górniczego przeszedł ze stanowiska nadsztygara ds. wyciągów szybowych, czyli po zgromadzeniu dużego bagażu wiedzy i doświadczeń zawodowych, które wykorzystał w działalności inspekcyjnej.

Górnictwo w obiektywie Marka Bogacza to tylko maleńki wycinek jego wieloletniej przygody z fotografią. Pierwsze zdjęcia wykonywał już jako uczeń szkoły podstawowej. Najbardziej dumny jest ze swoich fotografii podróżniczych. W konkursowe zmagania pasjonatów chwytania życia obiektywem wdawał się nieraz. W latach 80-tych jego zdjęcie wywalczyło drugie miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Barwnych Przeźroczy, zorganizowanym przez magazyn FOTO. W 2008 roku zdobył drugą lokatę w Konkursie „Złota godzina”, przeprowadzonym przez magazyn Foto Video Digital. W piątej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic w 2009 r. jego zdjęcie znalazło się w grupie 49 nominowanych do głównej nagrody. W 2012 roku jego talent docenili profesjonalni fotograficy, którzy byli jurorami Ogólnopolskiego Konkursu „Górnictwo z Zasadami”, organizowanego przez WUG i Fundację Bezpieczne Górnictwo im. W. Cybulskiego w ramach obchodów 90-lecia działalności nadzoru górniczego w Polsce . Za duże walory artystyczne i merytoryczne jego zdjęcia przedstawiającego drążenie szybu kopalnianego przyznali mu nagrodę specjalną.

Marek Bogacz jest żonaty. Jest tatą dorosłych już dzieci. Oprócz fotografii jego pasją są podróże po świecie i muzyka klasyczna.

07-02-2014 9:54