Model hydrogeologiczny GZW dla oceny wpływu działalności górniczej na wody podziemne
Data: Wtorek 25.02.2025
Sesja: Transformacja terenów pogórniczych – wyzwania gospodarcze i środowiskowe
Godzina/Sala: 10:20 - 10:40 - MileStone (Qubus)
Tytuł: Model hydrogeologiczny GZW dla oceny wpływu działalności górniczej na wody podziemne
Matematyczny model przepływu wód podziemnych GZW powstał na bazie modelu geologicznego GZW, poprzez jego przekształcenie do modelu hydrogeologicznego i finalnie do hydrogeologicznego modelu matematycznego.
Matematyczny model przepływu wód podziemnych jest narzędziem do prognozowania stanów wody i przepływów w warstwach wodonośnych w modelowanym obszarze. Dzięki dużej rozdzielczości można bilansować obszary o bardzo zróżnicowanej wielkości powierzchni: praktycznie od powierzchni pojedynczego pola eksploatacyjnego poprzez powierzchnie złóż, gmin, powiatów czy JCWPd.
Zadawane zmiany eksploatacji wód podziemnych: wielkość poboru ujęć wód podziemnych, wielkość drenażu górniczego, zmiany opadów (wielkość infiltracji efektywnej) można zwiększać lub zmniejszać zgodnie z przyjętymi scenariuszami np. zmian klimatycznych, planowania nowej eksploatacji lub wygaszania eksploatacji.
Dzięki podziałowi modelu na warstwy litostratygraficzne możliwe jest bilansowanie przepływu (zasobów) wód podziemnych w wybranych poziomach stratygraficznych jak również określanie oddziaływania w tych poziomach poprzez realizacje obliczeń wg. przyjętych scenariuszy.
Ze względu na ciągłe zmiany w eksploatacji górniczej wskazane jest kontynuowanie prac nad modelem i wykorzystanie go do prognoz zmieniającej się eksploatacji czy też wygaszania podziemnej działalności górniczej. Można z wieloletnim wyprzedzeniem określić np. poziom koniecznego poziomu odwodnienia obszarów zabudowanych, czy też ilość koniecznej do odpompowywania wody.