Monitoring jakości wód rzeki Wisły i jej dopływów w aspekcie pracy Systemu hydrotechnicznej ochrony rzeki Wisły przed wodami zasolonymi pochodzącymi z odwodnienia kopalń Kompanii Węglowej S.A.

Data: Wtorek 23.02.2016

Sesja: Człowiek i środowisko – techniczne, ekonomiczne i środowiskowe aspekty eksploatacji górniczej

Godzina/Sala: 14:00 - 14:20 - sala B


Tytuł: Monitoring jakości wód rzeki Wisły i jej dopływów w aspekcie pracy Systemu hydrotechnicznej ochrony rzeki Wisły przed wodami zasolonymi pochodzącymi z odwodnienia kopalń Kompanii Węglowej S.A.

Autorzy: Ryszard Seweryn - Kompania Węglowa S.A. KWK PIAST, Jacek Kudela - Kompanijne Zakłady Remontowe REMASZ sp. z o.o.

Streszczenie:

Wdrożenie Systemu hydrotechnicznego ochrony rzeki Wisły, Kompania Węglowa S.A. uruchomiła jako rozwiązanie problemu podziemnych zakładów górniczych - kopalń Piast i Ziemowit. Struktura rozwiązań technicznych, działająca w oparciu o retencję wód w przykopalnianych zbiornikach powierzchniowych i retencyjno-dozującym zbiorniku podziemnym, powstałym w wyrobiskach zlikwidowanej kopalni „Czeczott”, daje perspektywę kontrolowanego dozowania ładunku soli tak, by nie przekraczać wartości dopuszczalnego stężenia 1g/dm3 jonów chlorków i siarczanów w punkcie kontrolnym Pustynia na rzece Wiśle. Konsekwencją ścisłego związku stanu wód rzeki Wisły i jej dopływów z zasoleniem, było wdrożenie rozwiązań umożliwiających stałą kontrolę wód pod względem ilościowym i jakościowym, zrealizowaną przy współpracy z IMiGW na bazie wodowskazów systemu ochrony przeciwpowodziowej i stacjonarnych konduktometrów. Baza danych Systemu monitorowania i sterowania zrzutem ułatwia podejmowanie decyzji, planowanie zrzutów, detekcję limitów zasobów wód w rzekach. Na bazie badań biologicznych zrealizowanych w ramach monitoringu jakościowego i parametrów wejściowych zasolenia, dokumentowany jest wykaz wpływu pozostałych użytkowników na stan chemiczny i potencjał ekologiczny środowiska wodnego wód powierzchniowych - odbiorników ścieków komunalnych, rolniczych i przemysłowych. Regularny monitoring ilości i jakości wód w rzekach wpisuje się w kontynuację racjonalnej gospodarki wodnej kopalń Kompanii Węglowej S.A. w znacznym stopniu przyczyniając się do utrzymania potencjału ekologicznego rzek, jednocześnie daje kopalniom perspektywę dalszego wpisywania się w wizerunek świadomego i odpowiedzialnego partnera w kształtowaniu środowiska.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: