Diamentowy Partner SEP 2025

Program

Program XXV SEP

Czytaj
Program XXV SEP

biuletyn

Biuletyn XXV SEP

Czytaj
Biuletyn XXV SEP

biuletyn

XXV Szkoła Eksploatacji Podziemnej

Czytaj
XXV Szkoła Eksploatacji Podziemnej
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Możliwości poprawy efektywności odmetanowania górotworu w warunkach polskich kopalń węgla kamiennego

Data: Wtorek 23.02.2016

Sesja: Dobre praktyki w zakresie zwalczania zagrożeń aerologicznych cz. 2

Godzina/Sala: 14:40 - 15:00 - sala D+E


Tytuł: Możliwości poprawy efektywności odmetanowania górotworu w warunkach polskich kopalń węgla kamiennego

Title: MINE POSSIBILITIES OF INCREASING THE EFFECTIVENESS OF COAL MINE METHANE DRAINAGE IN POLISH MINES

Autorzy: Nikodem Szlązak, Dariusz Obracaj, Justyna Swolkień - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Streszczenie:

STRESZCZENIE: Metan występujący w pokładach węgla kamiennego stanowi poważne za-grożenie dla bezpieczeństwa w podziemnych zakładach górniczych. Występująca często w rejonie eksploatacji wysoka metanonośność węgla wymaga zastosowania skutecznego odmetanowania. W dotychczas używanej technologii wyróżnia się dwa sposoby odmetanowania w trakcie eksploatacji. Pierwszy z nich związany jest z wierceniem otworów z chodników wentylacyjnych do strefy odprężonej w stropie lub spągu pokładu eksploatowanego. Jest to podstawowy rodzaj odmetanowania w polskim górnictwie. Miejsce wykonywania otworów, jak również ich parametry uzależnione są od systemu eksploatacji i sposobu przewietrzania ściany. Drugi sposób polega na wykonaniu chodników drenażowych w pokładach znajdujących się nad lub pod tym pokładem eksploatowanym.
Odmetanowanie górotworu jest najskuteczniejszym środkiem zwalczania zagrożenia metano-wego, zapewniającym zmniejszenie wypływów metanu do przestrzeni roboczych. Najskutecz-niejszą metodą okazało się drenowanie metanu z górotworu i otamowanych zrobów i odpro-wadzanie go osobnymi rurociągami na powierzchnię, wykorzystując depresję wytwarzaną w stacji odmetanowania. Metoda ta pomaga w utrzymaniu żądanych parametrów wentylacyj-nych, stawia jednak określone wymagania co do sposobów rozcinania metanonośnych pokładów węgla.
Celem artykułu jest określenie efektywności odmetanowania stosowanych systemów odmetanowania w polskich kopalniach węgla kamiennego oraz wskazanie kierunków jej poprawy.

SŁOWA KLUCZOWE: zagrożenie metanowe, odmetanowanie, metody odmetanowania, sys-temy przewietrzania ścian, efektywność odmetanowania

Materiały:

Materiały video: video