Możliwości wykorzystania systemów łączności VoIP w podziemnych zakładach górniczych

Data: środa 24.02.2016

Sesja: Inteligentna i bezpieczna głęboka kopalnia przyszłości

Godzina/Sala: 9:20 - 9:40 - sala C


Tytuł: Możliwości wykorzystania systemów łączności VoIP w podziemnych zakładach górniczych

Autorzy: Joachim Pielot, Antoni Wojaczek, Paweł Kołodziejczyk - Politechnika Śląska

Streszczenie:

Eksploatowane w kopalniach przewodowe systemy łączności telefonicznej czy głośnomówiącej nie zapewniają szybkiego kontaktu z osobami, których charakter pracy związany jest z ich przemieszczaniem się w wyrobiskach, często na znaczne odległości. Dla tzw. „ruchomych stanowisk pracy” powinny być więc wykorzystywane systemy łączności radiowej (radiowo-telefonicznej). Dotychczasowe doświadczenia w zakresie badań propagacji swobodnej fal elektromagnetycznych w kopalniach przyniosły pozytywne rezultaty w zasadzie tylko w wyrobiskach prostoliniowych (szyby). Również propagacja przez górotwór jest możliwa na niewielkie odległości (GLON - kilkadziesiąt metrów).

Eksploatowane w ubiegłym wieku systemy łączności radiowej w kopalniach podziemnych, wykorzystywały najczęściej specjalne tory metalowe (np. liny maszyn wyciągowych, drut jezdny trakcji elektrycznej przewodowej, pancerz kabla telekomunikacyjnego) dla prowadzenia fal elektromagnetycznych w wybranych wyrobiskach.

Od kilkunastu lat z dużym powodzeniem wykorzystuje się przewód promieniujący jako tor dla sygnału w.cz. W kopalniach węglowych instalacje te mają już długość kilkudziesięciu kilometrów (np. systemy MCA 1000, MultiCOM, FLEXCOM, BeckerCom), a w kopalniach rud miedzi nawet kilkaset km. (DOTRA). Systemy te wykorzystują nie tylko kierowcy pojazdów kołowych, maszyniści lokomotyw, czy kolejek, lecz także pracownicy wykonujący roboty na drogach transportowych, a także brygady rewizyjne w szybach.

Rozległość tras transportowych i nowe technologie eksploatacji wymagają zastosowanie takich środków łączności radiowej, które swym zasięgiem powinny objąć większość wyrobisk podziemnych. Tak wiec systemy łączności radiowej w kopalniach tracą znamiona lokalnego charakteru łączności.

Współczesne (powierzchniowe) radiowe lokalne sieci komputerowe WLAN, w których dominującym standardem staje się standard IEEE 802.11x (potocznie nazywany standardem Wi-Fi) można (po pewnych modyfikacjach) zastosować w podziemnych wyrobiskach górniczych. Dla transmisji głosowej można w tych sieciach zastosować technikę VoIP[1]. Powstaje pytanie jaka powinna być struktura takiego systemu łączności ?.

Systemy radiowe z przewodem promieniującym w wystarczającym stopniu mogą zapewnić poprawne usługi głosowe w wybranych wyrobiskach. Niestety systemy te nie mogą być wykorzystywane do transmisji danych i monitoringu, do którego obecnie przywiązuje się coraz to większą wagę. Zastosowanie w kopalniach w systemach teletransmisyjnych światłowodów i sieci komputerowych z protokołami IP w dużym stopniu pomogą wiec rozwiązać problemy szybkości i przepustowości transmisji informacji.

Współpracujące z sieciami światłowodowymi bezprzewodowe sieci komputerowe Wi-Fi i wykorzystanie w nich technologii VoIP pomoże w znaczącym stopniu rozwiązać problemy usług głosowych z ruchomymi stanowiskami pracy.

W referacie przedstawione zostaną wyniki prób oraz inne możliwości konfiguracji tak utworzonej „dołowej sieci Intranet”

Zastosowanie radiowego systemu telekomunikacyjnego w kopalni w umożliwia nie tylko szybki kontakt z pracownikami, sprawniejsze wycofanie załogi w przypadku wystąpienia zagrożenia lecz przede wszystkim poprawę organizacji pracy, szybkości działania służb utrzymania ruchu i przyspieszenie reakcji na zakłócenia w pracy wielu urządzeń technologicznych, szczególnie znajdujących się na drogach transportowych.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: