Główny Partner SEP

biuletyn

Biuletyn XXVII SEP

Czytaj
Biuletyn XXVII SEP
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Ocena funkcjonowania systemów klimatyzacji wyrobisk górniczych w polskich kopalniach

Data: Wtorek 27.02.2018

Sesja: Zagrożenia naturalne – destabilizacja wydobycia cz. I

Godzina/Sala: 10:40 - 11:00 - B


Tytuł: Ocena funkcjonowania systemów klimatyzacji wyrobisk górniczych w polskich kopalniach

Title: -

Autorzy: Nikodem Szlązak - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Streszczenie:

W wyrobiskach podziemnym, którymi przepływa powietrze występują naturalne i technologiczne źródła dopływu strumienia ciepła. W wyniku tego w wyrobiskach podziemnych występują wysokie temperatury, co po uwzględnieniu równie wysokiej wilgotności powietrza powoduje znaczne pogorszenie warunków klimatycznych. Powoduje to obniżenie takich funkcji organizmu człowieka, jak zdolność percepcji, koncentracji, uwagi, spostrzegawczości. Ten niekorzystny wpływ temperatury i wilgotności na organizm ludzki określamy pojęciem zagrożenia klimatycznego.
Coraz większego znacznie nabierają zatem problemy związane z projektowaniem przewietrzania i klimatyzacji wyrobisk w kopalniach podziemnych. Zmiany temperatury powietrza kopalnianego zachodzą na skutek procesów sprężania powietrza w polu sił ciężkości, wymiany ciepła i wilgoci pomiędzy górotworem i lokalnymi, dodatkowymi źródłami ciepła, a przepływającym powietrzem. Dodatkowe źródła ciepła stanowią przede wszystkim maszyny i urządzenia a w szczególności napędy elektryczne i spalinowe. Największy wpływ na zmianę temperatury posiada wymiana ciepła pomiędzy powietrzem a otaczającym wyrobiska podziemne skałami. Charakter oraz intensywność tej wymiany zależy od wielu czynników, z których główną rolę odgrywa głębokość zalegania i związana z nią temperatura pierwotna skał. Droga przepływu powietrza z powierzchni do stanowisk pracy pod ziemią, podczas której dochodzi do wymiany ciepła i wilgoci, wynosi nawet kilka kilometrów.
W celu oceny efektywności instalacji klimatyzacji przeprowadzono audyt działania układów klimatyzacyjnych w wybranych kopalniach węgla kamiennego. Audyt polegał na określeniu bilansu wymiany ciepła w chłodnicach powietrza oraz w skraplaczach urządzeń bezpośredniego działania jak również w pozostałych elementach dołowej instalacji klimatyzacyjnych.
Zgodnie z przeprowadzonymi pomiarami instalacje klimatyzacji uzyskiwały średni wskaźnik efektywności wykorzystania mocy na poziomie 39%.
Na podstawie przeprowadzonego audytu wyróżniono następujące podstawowe problemy we właściwej efektywności klimatyzacji:
 straty mocy chłodniczej w rurociągach,
 problemy z uzyskiwaniem wymaganej mocy chłodniczej przez chłodnice powietrza oraz urządzenia chłodnicze,
 problem z obniżeniem temperatury powietrza w kontekście wilgotności powietrza.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: