Pomiar, interpretacja i procedury dla oceny oddziaływania wstrząsów górniczych na powierzchnię terenu (doświadczenia z kopalń PGG Sp. z o.o.)
Data: Czwartek 23.02.2017
Sesja: Eksploatacja w warunkach zagrożeń naturalnych – tąpania cz. 2
Godzina/Sala: 11:15 - 11:30 - D+E
Tytuł: Pomiar, interpretacja i procedury dla oceny oddziaływania wstrząsów górniczych na powierzchnię terenu (doświadczenia z kopalń PGG Sp. z o.o.)
Title: Measurement, interpretation and procedures for assessing the impact of mining tremors on the surface (the experience of PGG mines)
W wystąpieniu omówiono kompleks zagadnień związanych z opracowaniem i wprowadzeniem do powszechnego stosowania w kopalniach Kompanii Węglowej S.A., a obecnie Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o. empiryczno-pomiarowej górniczej skali intensywności drgań GSIGZWKW-2012 służącej do oceny i prognozy oddziaływania wstrząsów indukowanych eksploatacją złóż węgla kamiennego na budynki, infrastrukturę techniczną i na ludzi. Przedstawiono rozwój powierzchniowych systemów sejsmometrycznych i skali GSI GZWKW w oparciu o coraz bogatszy materiał obserwacyjny własny oraz uzyskiwany w ramach współpracy z jednostkami naukowymi. Odniesiono się do wymagań stawianych aktualnie przez przepisy górnicze w trakcie sporządzania planów ruchu zakładu górniczego w zakresie prognozowanych parametrów drgań od wstrząsów górniczych i odporności dynamicznej budynków na wstrząsy. Zwrócono uwagę na potrzebę, a w zasadzie na konieczność, standaryzacji nazewnictwa i sposobu dokumentowania oddziaływania wstrząsów górniczych na powierzchnię terenu i skutków tych oddziaływań. Przedstawiono nowe procedury wprowadzane w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o. po zaistnieniu wstrząsów górniczych o wysokich energiach.
Materiały video: video