Diamentowy Partner SEP 2025

Program

Program 34. SEP

Czytaj
Program 34. SEP

biuletyn

Biuletyn 34. SEP – luty 2025

Czytaj
Biuletyn 34. SEP – luty 2025
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Poradnik najlepszych praktyk w zakresie ograniczania emisji metanu z powietrza wentylacyjnego (VAM) Grupy Ekspertów ds. Metanu z Kopalń Węgla i Sprawiedliwej Transformacji UNECE

Data: Wtorek 25.02.2025

Sesja: Metan w górnictwie węgla kamiennego – wyzwania w świetle nowych przepisów UE

Godzina/Sala: 12:10 - 12:20 - E


Tytuł: Poradnik najlepszych praktyk w zakresie ograniczania emisji metanu z powietrza wentylacyjnego (VAM) Grupy Ekspertów ds. Metanu z Kopalń Węgla i Sprawiedliwej Transformacji UNECE

Autorzy: Michał Drabik - United Nations Economic Commission for Europe

Streszczenie:

Ograniczanie emisji metanu z powietrza wentylacyjnego (VAM) powinno być priorytetem, ponieważ oferuje natychmiastową i skuteczną metodę redukcji poziomu metanu w atmosferze oraz spowolnienia zmian klimatycznych.

Skuteczność technologii ograniczania emisji VAM została potwierdzona w kilku długoterminowych projektach na skalę przemysłową. Aby takie projekty były ekonomicznie opłacalne, wartość redukcji emisji powinna wynosić około 20 USD za tonę CO2e. W porównaniu z wieloma innymi działaniami na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, ograniczanie VAM jest zatem ekonomicznie efektywne.

Do tej pory tylko jedna technologia - Regeneracyjne Utlenianie Termiczne (Regenerative Thermal Oxidation - RTO) - wykazała niezawodne działanie w kopalniach węgla, udowodniając swoją skuteczność przy stężeniach metanu na poziomie już 0,2%. Inne potencjalne technologie ograniczania VAM są obecnie w fazie rozwoju i testów pilotażowych.

Poradnik najlepszych praktyk w zakresie ograniczania emisji metanu z powietrza wentylacyjnego (VAM) Grupy Ekspertów ds. Metanu z Kopalń Węgla i Sprawiedliwej Transformacji UNECE ma na celu przedstawienie:

- Decydentom, rządom i funduszom klimatycznym - uzasadnienia dla zabezpieczenia wsparcia finansowego niezbędnego do zapewnienia ekonomicznej opłacalności projektów ograniczania emisji VAM.

- Operatorom i właścicielom kopalń oraz inwestorom - kluczowych aspektów ograniczania emisji VAM, sposobów wykorzystania zawartej w nim energii oraz podstaw do rzetelnej oceny wykonalności projektów.

- Pracownikom kopalń - podstawowej wiedzy o technologii RTO i jej integracji ze środowiskiem kopalni węgla.

- Wszystkim zainteresowanym tematem - praktycznego 8-etapowego modelu przygotowania potencjalnych projektów VAM.

Materiały: