Problemy utrzymania chodnika przyścianowego za frontem ściany na przykładzie warunków w JSW S.A. KWK „Borynia-Zofiówka-Bzie”, Ruch „Zofiówka”
Data: Wtorek 25.02.2025
Sesja: Dobre praktyki w utrzymaniu stateczności wyrobisk korytarzowych i eksploatacyjnych
Godzina/Sala: 11:15 - 11:30 - PIANO
Tytuł: Problemy utrzymania chodnika przyścianowego za frontem ściany na przykładzie warunków w JSW S.A. KWK „Borynia-Zofiówka-Bzie”, Ruch „Zofiówka”
Title: Problemy utrzymania chodnika przyścianowego za frontem ściany na przykładzie warunków w JSW S.A. KWK \"Borynia-Zofiówka-Bzie\" Ruch \"Zofiówka\".
W artykule przedstawione zostały zagadnienia dotyczące utrzymywania chodnika przyścianowego za frontem eksploatacji. Opisano w szczególności doświadczenia KWK „Borynia-Zofiówka-Bzie” Ruch „Zofiówka” w utrzymywaniu chodników przyścianowych z zastosowaniem pasów podpornościowo-izolacyjnych wypełnionych spoiwem mineralnym. Zwrócono uwagę na czyste wybieranie pokładu, ograniczenie stref wzmożonych naprężeń w pokładach niżej leżących oraz względy ekonomiczno-organizacyjne powyższego rozwiązania.
SŁOWA KLUCZOWE: utrzymanie, wzmocnienie, wyrobisko, spoiwo, zroby