Przegląd metod prognozowania wydzielania metanu do wyrobisk górniczych

Data: Wtorek 23.02.2016

Sesja: Dobre praktyki w zakresie zwalczania zagrożeń aerologicznych cz. 2

Godzina/Sala: 14:00 - 14:20 - sala D+E


Tytuł: Przegląd metod prognozowania wydzielania metanu do wyrobisk górniczych

Title: Review of methods of forecasting release of methane into the mine workings

Autorzy: Marek Borowski, Nikodem Szlązak - Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Streszczenie:

Metan wydzielający się do wyrobisk górniczych w trakcie prowadzenia robót pozostaje nadal jednym z najważniejszych zagrożeń naturalnych występujących w podziemnym górnictwie węgla kamiennego. Metan w górotworze występuje w stanie sorbcji (tzn. jest związany fizyko-chemicznie z węglem) oraz w stanie wolnym. Do wyrobisk górniczych metan wydziela się z odkrytych płaszczyzn pokładów i skał otaczających, urobionego węgla oraz przestrzeni wybranych.

Zagadnienie prognozowania, czyli określenia ilości wydzielanego metanu do wyrobiska górniczego na etapie projektowania eksploatacji jest bardzo ważne, gdyż dopiero znajomość ilości metanu pozwala na dobór środków zwalczania tego zagrożenia w tym zapewnienia odpowiednich warunków przewietrzania wyrobisk oraz zastosowania profilaktyki i środków zwalczania tego zagrożenia. Prognozowanie wydzielania metanu do wyrobisk górniczych jest realizowane w oparciu o:
- metody empiryczne (długoterminowe),
- modele symulacyjne,
- expert systems,

W artykule dokonano przeglądu stosowanych metody prognozowania wydzielania metanu do wyrobisk górniczych w trakcie prowadzenia eksploatacji górniczej dla wyrobisk ścianowych.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: