Sieci komputerowe w górnictwie – rozwiązania, zagrożenia, innowacje – na podstawie wdrożeń systemów SAT oraz STAR firmy TELVIS

Data: środa 24.02.2016

Sesja: Monitoring, sterowanie i wizualizacja wybranych procesów technologicznych podziemnej eksploatacji złóż – z Elgór+Hansen S.A.

Godzina/Sala: 16:50 - 17:10 - sala C


Tytuł: Sieci komputerowe w górnictwie – rozwiązania, zagrożenia, innowacje – na podstawie wdrożeń systemów SAT oraz STAR firmy TELVIS

Title: The article presents the use of computer network configurations that were and are used in the construction of systems alarm SAT and STAR. Showing configurations from the simplest to the most complex. Presents diagram with a description of the network mechanisms applied with particular focus on their impact on reliability.

Autorzy: Grzegorz Mirek, Adam Kowalski, Marek Wojtas - TELVIS Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Sp. z o. o.

Streszczenie:

Artykuł przedstawia wykorzystywane konfiguracje sieci komputerowych jakie były i są stosowane w budowie systemów alarmowo-rozgłoszeniowych SAT oraz STAR. Pokazano konfiguracje od najprostszych do najbardziej rozbudowanych. Przedstawiono schematy połączeń wraz z opisem zastosowanych mechanizmów sieciowych ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na niezawodność działania systemu. Na zakończenie przedstawiono również stosowane dodatkowe narzędzia do obserwacji i rejestracji działania stosowanych sieci komputerowych.

Pierwsza wersja zintegrowanego systemu alarmowo-rozgłoszeniowego STAR nie posiadała w swojej architekturze sieci komputerowych a jedyny komputer, który wchodził w skład systemu to Stanowisko Utrzymaniowe działające pod kontrolą systemu MS DOS. Pełnił on wyłącznie funkcje konfiguracyjne. Była to połowa lat 90-tych ubiegłego wieku. Wraz z upływem czasu następował rozwój systemu, który zwiększał w jego architekturze udział komputerów oraz sieci komputerowych. W pierwszej kolejności umożliwiono użycie komputera jako pulpitu dyspozytorskiego. Następnie dostosowano oprogramowanie Stanowiska Utrzymaniowego w taki sposób, aby mógł on służyć nie tylko w celach konfiguracyjnych ale również w szczególnych przypadkach jako zwykły pulpit dyspozytorski. W tym momencie powstała możliwość połączenia wszystkich komputerów systemu poprzez sieć komputerową. W tych czasach dostępne sieci komputerowe były elementami bardzo prostymi, a jednocześnie drogimi, dlatego też nie zdecydowano się na ich zastosowanie. W związku z tym, rozbudowa systemu STAR o możliwość łączenia dwóch odległych rejonów została zrealizowana w oparciu o transmisję światłowodową i po kablach miedzianych, według autorskiego rozwiązania. Stopniowe zmniejszanie kosztów sieci komputerowych oraz ich coraz częstsze stosowanie również na kopalniach pozwoliło na ich wykorzystanie w systemie. Pierwsze zastosowanie sieci ograniczało się do ułatwienia przenoszenia konfiguracji oprogramowania ze Stanowiska Utrzymaniowego na pulpity, co wcześniej robione było z wykorzystaniem dyskietek. Następnym momentem zastosowania sieci komputerowych była integracja systemu STAR z systemem gazometrycznym SMP. Rosnąca potrzeba zwiększenia pojemności systemu oraz ograniczenia w zakresie systemu STAR zaowocowały budową systemu SAT, który wykorzystuje sieć komputerową jako podstawowy środek sterowania. W przypadku obu systemów, poza normalną pracą, sieć komputerowa wykorzystywana jest do łączenia się z innymi systemami , synchronizacji czasu oraz realizacji zdalnego dostępu. Obydwa wspomniane systemy, STAR oraz SAT, mają rozdzielone tory sterujące od akustycznych, a tor akustyczny realizowany jest analogowo, dlatego w systemie SAT do transmisji torów akustycznych postanowiono zastosować bramki VoIP. System SAT, z racji zastosowania sieci komputerowej jako podstawowego środka wymiany danych, pozwala na stosowanie bardzo szerokich możliwości współczesnych elementów sieciowych, w szczególności w przypadkach łączenia elementów wyniesionych systemu.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: