Skrępowanie warunków prowadzenia robót górniczych a kształtowanie się zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami
Data: Poniedziałek 24.02.2025
Sesja: Eksploatacja w warunkach zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami
Godzina/Sala: 14:20 - 14:40 - B
Tytuł: Skrępowanie warunków prowadzenia robót górniczych a kształtowanie się zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami
Title: Constrained mining conditions and the seismic and rock burst hazards formation
Poziom zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami w polskich kopalniach węgla kamiennego jest m. in. rezultatem prowadzenia robót górniczych w silnie skrępowanych uwarunkowaniach geologiczno-górniczych. Coraz większa głębokość wybierania pokładów, sąsiedztwo zaburzeń sedymentacyjnych/tektonicznych, czy rejony oddziaływania zaszłości eksploatacyjnych często są przyczyną występowania wysokoenergetycznych wstrząsów skutkujących niejednokrotnie odprężeniami i tąpnięciami.
Zagrożenie tąpaniami, współwystępując z zagrożeniem metanowym, pożarami endogenicznymi oraz wyrzutami gazów i skał, może w wyniku koincydencji tych zagrożeń wywoływać wzrost ich stanu, niejednokrotnie implikując niebezpieczne zdarzenia.
Do interakcji w obrębie zagrożeń naturalnych może również dochodzić przy współwystępowaniu zagrożenia tąpaniami z zagrożeniem wodnym, kiedy odwodnienie zbiorników wodnych, w tym niżej leżących warstw skalnych może przyczynić się do ujawnienia lub zwiększenia aktywności sejsmicznej górotworu.
W referacie omówiono wpływ elementów skrepowania eksploatacji na kształtowanie się stanu zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami. Odniesiono się do oddziaływania skutków ujawniania i zwalczania tego zagrożenia na wielkość innych współwystępujących zagrożeń naturalnych. Wskazano również na wpływ odwadniania górotworu na poziom sejsmiczności w rejonie likwidowanych zbiorników wodnych.