Synergia wiedzy i umiejętności ujęta w procedury ratuje życie. Propozycja innowacji w obszarze edukacji i procedur reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia w podziemnych zakładach górniczych na przykładzie nagłego zatrzymania krążenia (NZK)
Data: Poniedziałek 11.04.2022
Sesja: GÓRNICTWO w Polsce jest i będzie OK
Godzina/Sala: 14:50 - 15:10 - H
Tytuł: Synergia wiedzy i umiejętności ujęta w procedury ratuje życie. Propozycja innowacji w obszarze edukacji i procedur reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia w podziemnych zakładach górniczych na przykładzie nagłego zatrzymania krążenia (NZK)
Title: The synergy of knowledge and skills included in the procedures saves lives. Proposed innovation in the field of education and response procedures in life and health threatening situations in underground mines on the example of sudden cardiac arrest
Celem artykułu jest prezentacja problematyki związanej z ochroną życia i zdrowia pracowników podziemnych zakładów górniczych w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia (NZK) . W pierwszej części pracy na podstawie przeglądu stanu BHP Wyższego Urzędu Górniczego przedstawiony został przegląd zgonów nagłych zarejestrowanych w latach 2016-2020 w polskim przemyśle wydobywczym, gdzie przyczyną był zawał mięśnia sercowego doprowadzający do ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Następnie odnosząc się do wybranych definicji współdziałania zarekomendowana została innowacja w obszarze edukacji i procedur reagowania skierowana do osób narażonych na szczególnie trudne warunki pracy jako element samoratowania oraz osób udzielających pierwszej pomocy zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Odmienność przejawia się nowym podejściem do zagadnień współdziałania osób zaangażowanych w przeprowadzenie działań ratunkowych oraz relacji zachodzących pomiędzy uczestnikami tego rodzaju zdarzeń. Połączenie wiedzy, umiejętności oraz odpowiednich postaw, tworzy nową jakość kompetencji i łączy się w bardzo ważny proces synergii, polegający na współdziałaniu dwóch lub więcej istniejących elementów, których łączna interakcja pozwala uzyskać większy efekt od efektu ich pojedynczego działania, która w uproszczeniu da się zdefiniować za pomocą równania: 2+2=5.
Materiały video: video