Główny Partner SEP

Program

Program XXVI SEP

Czytaj
Program XXVI SEP
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Transformacja polskiej energetyki w kierunku mniej emisyjnej – ewolucja czy rewolucja, skutki dla gospodarki i dla górnictwa

Data: środa 22.02.2017

Sesja: Sesja plenarna: Restrukturyzacja ponad wszystko

Godzina/Sala: 11:10 - 11:30 - D+E


Tytuł: Transformacja polskiej energetyki w kierunku mniej emisyjnej – ewolucja czy rewolucja, skutki dla gospodarki i dla górnictwa

Title: Transformation of Polish energy sector into low emission one - evolution or revolution, impact on economy and mining sector.

Autorzy: Stanisław Tokarski - Centrum Energetyki AGH

Streszczenie:

Stan polskiej elektroenergetyki w 2016 roku: wiek elektrowni, konieczność przebudowy sieci elektroenergetycznych, wyzwania inwestycyjne w źródła odnawialne, zasobność Polski w paliwa kopalne, w kontekście polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej rodzą wiele dylematów:

  1. Jak wykorzystać krajowe zasoby węgla dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, a jednocześnie pozostać w nurcie europejskiej transformacji ku gospodarce nieemisyjnej
  2. Jakie źródła energii, jaki miks energetyczny, zapewni optymalny poziom cen energii i konkurencyjność dla gospodarki oraz gospodarstw domowych?
  3. Kiedy i jakie nowe technologie zmienią sposób produkcji i użytkowania energii w perspektywie 2030 roku?
  4. Czy koszty produkcji, a więc i ceny energii, podobnie jak ceny już dziś płacone za udział globalnej sieci informacyjnej będą spadać do bardzo niskich poziomów i jaka wówczas będzie rola firm energetycznych?

Fundamentalnych przeobrażeń w energetyce światowej nie można już dzisiaj zatrzymać ani odwrócić. Polska potrzebuje nowoczesnej energetyki, która zapewni dostęp przedsiębiorstw do taniej energii, dającej im przewagę konkurencyjną i zapewniającej inwestycje, energii dla gospodarstw domowych dającej poczucie komfortu z jej użytkowania i dobrobyt. Dlatego nie możemy pozwolić sobie na zatrzymanie się w procesie zmian. Czy politykę energetyczną można oprzeć na następującym założeniu: „Bezpieczeństwo energetyczne Polski winno być oparte w całości o krajowe zasoby surowców energetycznych, zdolności wytwórczych i dostarczania energii do odbiorców. Aby zapewnić konkurencyjne ceny energii dla gospodarki i odbiorców indywidualnych należy jednak w pełni otworzyć rynek energii dla producentów i użytkowników, w tym na wykorzystanie taniej energii z tworzącego się jednolitego rynku europejskiego”.

Materiały:

Materiały video: video

Prezentacja:

Partnerzy: