Główny Partner SEP

biuletyn

Biuletyn XXVII SEP

Czytaj
Biuletyn XXVII SEP
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Wykorzystanie badań sorpcyjnych metanu na węglu do oceny stanu zagrożenia zjawiskami gazogeodynamicznymi na przykładzie pomiarów wykonanych w kopalni „Budryk”

Data: Wtorek 27.02.2018

Sesja: Zagrożenia naturalne – destabilizacja wydobycia cz. I

Godzina/Sala: 10:00 - 10:20 - B


Tytuł: Wykorzystanie badań sorpcyjnych metanu na węglu do oceny stanu zagrożenia zjawiskami gazogeodynamicznymi na przykładzie pomiarów wykonanych w kopalni „Budryk”

Autorzy: Mirosław Wierzbicki - Instytut Mechaniki Górotworu PAN, Jarosław Rutkowski, Adam Szkoda - Jastrzebska Spółka Węglowa S.A.

Streszczenie:

Badania dotyczące wielkości sorpcji metanu na węglu oraz kinetyki tego procesu wchodzą ostatnimi laty do zakresu badań prowadzonych w kopalniach zagrożonych wyrzutami gazów i skał. Zakres pomiarów obejmuje oznaczenie dwóch podstawowych parametrów jakimi są wielkość sorpcji metanu na węglu przy ciśnieniu barycznym oraz współczynnik dyfuzji. Badania rozszerzone obejmują oznaczenie pełnej izotermy sorpcji. Ponieważ najważniejszym czynnikiem decydującym o zagrożeniu wyrzutami gazów i skał jest ciśnienie metanu, decydujące wraz z objętością o jego energii potencjalnej, zjawisko sorpcji jest zjawiskiem korzystnym. W referacie przedstawiono metodę grawimetryczną prowadzenia badań sorpcyjnych oraz wyniki pomiarów prowadzonych w partii D pokładu 358/1 kopalni „Budryk”. Z uwagi na wysoką metanonośność, głębokość i temperaturę stan zagrożenia zjawiskami gazogeodynamicznymi w tym pokładzie można uznać za wysoki. Przedstawiono możliwości interpretacji badań wraz z przykładami oznaczania ciśnień równowagowych w pokładzie metodą pośrednią.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: