Główny Partner SEP

Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Metan z kopalń – uwarunkowania prawne, monitoring, wychwytywanie i utylizacja

Data: Wtorek 12.04.2022

Godzina/Sala: 09:00 - 14:00 - A

Prowadzący: Michał Drabik (UNECE), Stanisław Prusek (GIG)

Galeria zdjęć z sesji

Pomimo, że metan (CH4) pozostaje w atmosferze tylko przez około 12,4 roku, pod względem szkodliwości środowiskowej, mierzonej jako skala kontrybucji do globalnego ocieplenia klimatu, jego emisje ustępują jedynie emisjom dwutlenku węgla (CO2). Dzieje się tak dlatego, że jego jednostkowa szkodliwość dla środowiska jest znacznie większa niż ma to miejsce w przypadku CO2. W ujęciu 20-letnim, średni roczny potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (global warming potential - GWP) metanu wynosi pomiędzy 84 a 87 i spada do poziomu 28-36 w okresie stuletnim. Oznacza to, że na przestrzeni jednego wieku tona CH4, ma takie skutki dla klimatu jak aż 28-36 ton CO2.

Ograniczenie emisji metanu niesie ze sobą znaczne korzyści środowiskowe, które mogą zostać osiągnięte w stosunkowo krótkim czasie. Potencjał jest istotny, ponieważ wiele obecnych emisji jest możliwych do wyeliminowania lub znaczącego ograniczenia przy wykorzystaniu dostępnych i sprawdzonych rozwiązań. Podczas gdy technologie wychwytywania i wykorzystywania metanu z kopalń węgla dawno udowodniły swoja przydatność, do skutecznej walki z jego emisjami konieczne są także odpowiednie regulacje prawne, zachęty finansowe oraz prawidłowe zlokalizowanie głównych źródeł tychże emisji w skali kraju czy regionu wraz z precyzyjnym określeniem ich skali dla każdego ze zidentyfikowanych punktów.

Tylko dzięki wiarygodnym i precyzyjnym danym decydenci są w stanie opracować skuteczne strategie walki z emisjami gazów cieplarnianych, rzetelnie ocenić możliwości łagodzenia ich skutków środowiskowych, oraz realnie zweryfikować efekty wprowadzonych rozwiązań zapobiegawczych w świetle podjętych zobowiązania międzynarodowych. Programy monitorowania, raportowania i weryfikacji (MRV) emisji są więc elementem koniecznym do dokonania prawidłowej oceny skuteczności już przyjętych strategii klimatycznych, jak i do wyznaczenia odpowiedniego kierunku rozwoju dla dalszych regulacji w tym zakresie.

Należy jednak pamiętać, że wszelkie potencjalne regulacje prawne, nie mogą ignorować głosu przemysłu węglowego, bądź też stanowić utajonej drogi do jego zamknięcia. Przemysł węglowy nie może być traktowany jedynie jako gałąź gospodarki w ujęciu statystyczno-ekonomicznym, ponieważ składa się z on przede wszystkim, z ludzi, którzy go tworzą i od niego zależą. Dlatego też proces jego transformacji należy postrzegać wielopłaszczyznowo i przeprowadzić w sposób przejrzysty oraz biorący pod uwagę zarówno kwestie środowiskowe, sprawy bezpieczeństwa energetycznego jaki i dobrobyt ludzi, społeczności i regionów, na los których proponowane zmiany będą miały największy wpływ.

W tym kontekście, Międzynarodowe Centrum Doskonałości do spraw Metanu z Kopalni Węgla w Polsce (ICE-CMM Polska), Grupa Ekspertów UNECE ds. Metanu z Kopalni Węgla i Sprawiedliwej Transformacji oraz GMI przygotowały warsztaty pod tytułem Metan z kopalń – uwarunkowania prawne, monitoring, wychwytywanie i utylizacja, które odbędą się 12 kwietnia 2022 r. w Krakowie w ramach XXXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

Wydarzenie będzie podzielone na 3 następujące segmenty tematyczne:

• Ograniczanie emisji metanu z kopalń węgla; aspekt prawny i techniczny,
  • Monitorowanie i raportowanie emisji metanu z kopalń węgla,
  • Ocena zagrożenia metanowego i wentylacja.
Godzina Autor Tytuł referatu Video / Artykuł / Prezentacja / Link
9:00 - 9:15 Stanisław Prusek - GIG, Michał Drabik - UNECE Otwarcie warsztatów video
9:15 - 9:30 Wojciech Modzelewski - Client Earth Ocena środowiskowa proponowanej legislacji unijnej video
9:30 - 9:45 Janusz Jureczka, Jerzy Hadro - PIG-PIB Emisja metanu z kopalń węgla kamiennego w świetle nowych regulacji prawnych UE video