Główny Partner SEP

biuletyn

XXVIII SEP - luty 2019

Czytaj
XXVIII SEP - luty 2019

biuletyn

Biuletyn XXVIII SEP

Czytaj
Biuletyn XXVIII SEP
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Perspektywy rozwoju SRK SA

Data: Poniedziałek 25.02.2019

Sesja: Formalnoprawne, techniczne i organizacyjne aspekty likwidacji kopalń cz. II

Godzina/Sala: 16:30 - 16:50 - D+E


Tytuł: Perspektywy rozwoju SRK SA

Autorzy: Jacek Szuścik - Biuro Zarządu SRK SA

Streszczenie:

Dotyczy: wykorzystanie wód kopalnianych pompowanych przez SRK S.A. w Bytomiu

Referat omawia jedno z podstawowych zadań Oddziałów SRK jakim jest odwadnianie wyrobisk górniczych. Pompowana woda o różnym stopniu mineralizacji i zasolenia odprowadzana jest do cieków powierzchniowych lub sprzedawana różnym podmiotom gospodarczym do celów gospodarczych i socjalnych. SRK S.A. silnie propaguje ideę gospodarczego wykorzystania wód kopalnianych, które w obecnym momencie jest na minimalnym poziomie. Działanie to ograniczyłoby negatywne oddziaływanie wód na środowisko i zwiększałoby dostęp lokalnych przedsiębiorstw wodociągowych do tańszego źródła wody, której uzdatnianie pozwoli na osiągniecie parametrów zgodnych z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

Dotyczy: budowa centralnego archiwum górnictwa
Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. przeanalizowała aktualne potrzeby w zakresie przechowywania dokumentacji archiwalnej. Po przejęciu przez SRK. S.A. Kompanii Węglowej S.A. jak i likwidacji Oddziałów KWK „Kazimierz- Juliusz” oraz KWK „Anna” niezbędnym jest uzyskanie dodatkowej powierzchni archiwalnej. SRK. S.A. proponuje zatem budowę centralnego archiwum górnictwa, które zgromadziłoby całą dokumentację archiwalną wszystkich spółek górniczych. Stworzenie owej bazy owocowałoby zgromadzeniem pełnych informacji w jednym miejscu co pozwoliłoby na ich szybkie i profesjonalne uzyskanie, stworzenie nowych miejsc pracy oraz zachowanie wiedzy historycznej o górnictwie dla przyszłych pokoleń.

Dotyczy: dekarbonizacji składowiska odpadów

Projekt koncepcyjny dekarbonizacji hałdy Słupiec będącej Składowiskiem Odpadów Górniczych z dawnej kopalni „Słupiec Nowa Ruda” w Nowej Rudzie porusza kwestie oddziaływania hałdy na środowisko naturalne oraz społeczność lokalną. Hałda Słupiec będąca przyczyną zapylenia oraz pożarów na składowiskach spotyka się z negatywną reakcją społeczności lokalnej. Projekt dekarbonizacji pozwoli nie tylko rozwiązać owe problemy, lecz także pozyskać węgiel o dobrych parametrach, uregulować stosunki wodne, procesy geotermiczne oraz stworzyć na miejscu hałdy atrakcyjny teren inwestycyjny. Decyzje niezbędne do prowadzenia projektu uzyskane zostaną w trybie administracyjnym. Technologia procesu pozyskania produktów z hałdy łączyć będzie znane metody przesiewania materiału skalnego z ciśnieniową metodą segmentacji surowca mineralnego. Koncepcja przedsięwzięcia charakteryzować się będzie m.in. wysoką rentownością oraz szybkim zwrotem zainwestowanych środków.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: