Główny Partner SEP

Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Panel dyskusyjny dotyczący stosowania obudowy kotwowej

Data: Poniedziałek 25.02.2019

Godzina/Sala: 16:30 - 19:00 - C

Prowadzący: Stanisław Prusek - GIG

Galeria zdjęć z sesji

Obudowa kotwowa stanowiąca zabezpieczenie wyrobisk korytarzowych tzw. „pierwszego wyboru” w podziemnych zakładach górniczych węgla kamiennego i rud metali stosowana jest niemal na całym świecie. W polskich zakładach górniczych wydobywających rudy miedzi, cynku i ołowiu jest ona podstawowym sposobem zabezpieczenia stateczności wyrobisk stosowanym z powodzeniem od lat.

W warunkach polskich kopalń węgla kamiennego, szczególnie w dobie kryzysu i ciągłej optymalizacji kosztów wydobycia, a także utrzymującego się od lat spadkowego trendu wielkości produkcji, w niedługim czasie obudowa kotwowa stać się może zarówno koniecznością podyktowaną względami ekonomicznymi, jak i szansą zwiększenia efektywności drążenia wyrobisk przygotowawczych.

Wieloletnie wysiłki organizatorów i uczestników Szkoły Eksploatacji Podziemnej, związane z promowaniem idei szerokiego stosowania samodzielnej obudowy kotwowej, doprowadziły do szerokiej dyskusji ww. tematyki w trakcie obrad poprzednich edycji Szkoły.

Niemal każdego roku temat obudowy kotwowej był poruszany przez prelegentów w ramach różnych sesji tematycznych, natomiast po raz piąty, w dwudziestoośmioletniej historii Szkoły, zagadnieniu stosowania obudowy kotwowej zostanie poświęcona dedykowana sesja.

W programie tegorocznej XXVIII Szkoły Eksploatacji Podziemnej przewidziany jest panel dyskusyjny pt. „Quo vadis obudowo kotwowa?”, mający w zamierzeniu w sposób szczególny poruszyć zagadnienie wykorzystania obudowy kotwowej w warunkach wdrożenia kombajnu typu Bolter Miner w KWK „Budryk”. Moderatorem dyskusji będzie Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek.

Paneliści:

Marek Cała – Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH
Stanisław Prusek – Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa
Sylwester Rajwa – Główny Instytut Górnictwa
Tomasz Śledź – Zastępca Prezesa Zarządu ds. Technicznych JSW SA
Grzegorz Kucharski – Prezes Zarządu Komatsu Mining
Artur Wasil – Prezes Zarządu LW Bogdanka SA
Piotr Bojarski – Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji PGG SA
Andrzej Okoń – Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych Tauron Wydobycie SA
Piotr Głuch – Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe PRO-KOM
Arkadiusz Rostocki – Rock Mechanics Engineer, Golder Associates
Zbigniew Rak – Katedra Górnictwa Podziemnego, AGH