Wstęp do rozpoznania zagrożeń naturalnych w górnictwie węgla kamiennego w świetle badań petrograficznych: Zagrożenia pyłowe.
Data: środa 26.02.2020
Sesja: Zagrożenia naturalne w górnictwie podziemnym cz. II
Godzina/Sala: 10:00 - 10:15 - B
Tytuł: Wstęp do rozpoznania zagrożeń naturalnych w górnictwie węgla kamiennego w świetle badań petrograficznych: Zagrożenia pyłowe.
Title: Introduction to recognizing natural hazards by means of microscopic petrographic analysis of coal.Dust hazards.
Występowanie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych zajmujących się wydobywaniem kopalin w większości przypadków zainicjowane jest działalnością człowieka. Podziemna eksploatacja węgla kamiennego w Polsce wiąże się z ogromnym ryzykiem wystąpienia zagrożeń naturalnych. Zagrożenia, które w sposób znaczący wpływają na dyskomfort pracy i powodują ryzyko ograniczenia lub utraty bezpieczeństwa to zagrożenia aerologiczne. Pył węglowy jest jednym ze składników atmosfery kopalnianej. Uważa się go za jeden z najczęstszych czynników szkodliwych. Na skutek działania pyłu kopalnianego dochodzi do uszkodzeń skóry, błon śluzowych a także powstawania chorób autoimmunologicznych oraz nowotworowych. Jak się okazuje na szkodliwość pyłu węglowego decydujący wpływ ma skład petrograficzny i stopień uwęglenia. Cechy naturalne węgla można traktować na równi z czynnikami technologicznymi inicjującymi powstawanie pyłu. Badania petrograficzne pozwolą na wcześniejsze rozpoznanie zagrożenia, dzięki czemu będzie można opracować odpowiednią strategię profilaktyki na etapie projektowania kopalni.
Materiały video: video