Nowe Oblicze Energetyki w świetle transformacji górnictwa – Magazyny Energii
Informacje
Data: Poniedziałek 27.02.2023
Godzina/Sala: 14:00 - 19:00 - D+E
Prowadzący: Dariusz Prostański (ITG KOMAG), Piotr Olczak (IGSMiE PAN)
Galeria zdjęć z sesji"Nowe oblicze energetyki - Magazyny Energii" to nazwa Sesji, która odbędzie się w poniedziałek w godzinach 14:00-19:00 w sali D+E. Celem Sesji będzie zaprezentowanie różnych aspektów magazynów energii, które są jednym z kluczowych elementów w kształtowaniu polityki energetycznej kraju (z uwzględnieniem aspektów technicznych i ekonomicznych) oraz promowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań związanych z magazynowaniem energii. Tematyka ta towarzyszy Szkole Eksploatacji Podziemnej od dwóch edycji, a rozwiązania z magazynowaniem energii stają się coraz popularniejsze, także w wyniku rosnących cen energii oraz zwiększonego udziału energii pochodzącej z niestabilnych źródeł OZE.
Sesja rozpocznie się od wystąpienia Dariusza Prostańskiego dyrektora ITG KOMAG, który przedstawi referat "Systemowe magazyny energii na terenach pogórniczych jako element realizacji polityki energetycznej kraju". Następnie Bartosz Polnik także z ITG KOMAG przedstawi temat "Śląski System magazynowania energii - od idei do realizacji", a Aleksandra Komorowska i Piotr Olczak przedstawią "Magazyny energii elektrycznej - analiza przychodów z arbitrażu cenowego TGE w Polsce na tle rynków energii UE". Kolejny referat będzie dotyczył Elektrowni Szczytowo-Pompowej Młoty i zostanie przedstawiony przez Jarosława Kulpę i Michała Kopacza z IGSMiE PAN. W dalszej części Sesji, Piotr Hylla, Bartosz Polnik, Przemysław Deja, Wojciech Kurpiel z ITG KOMAG oraz Tomasz Trawiński z Politechniki Śląskiej zaprezentują temat "Przegląd rozwiązań hybrydowych systemów magazynowania energii połączonych z odnawialnymi źródłami energii". W swoim wystąpieniu przedstawią nowoczesne rozwiązania związane z hybrydowymi systemami magazynowania energii. Kolejny referat dotyczy magazynowania energii z wykorzystaniem sprężonego powietrza i zostanie przedstawiony przez Krzysztofa Kaczmarczyka i Piotra Dobrzanieckiego z ITG KOMAG. Prezentacja będzie nosić tytuł "Magazynowanie energii z wykorzystaniem sprężonego powietrza". Następny referat będzie dotyczył "Przydomowego wolnoobrotowego kinetycznego magazynu energii - propozycja rozwiązania" i zostanie przedstawiony przez Sebastiana Janasa z ITG KOMAG. W wystąpieniu tym będzie mowa o nowoczesnych rozwiązaniach, które mogą się przyczynić do zmniejszenia kosztów energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Sesję uzupełnią następujące tematy: „Znaczenie badań i certyfikacji jednostek wytwórczych w ITG KOMAG dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii" autorstwa Andrzeja Figiela, Andrzeja Niedworoka z ITG KOMAG, „System przetwarzania oraz magazynowania energii na przykładzie urządzeń transportu specjalnego w szybie Regis w Kopalni Soli „Wieliczka" SA" autorstwa Rafał Pasek, Krzysztof Rozwadowski z Kopalni Soli Wieliczka, „Instalacje PV oraz skojarzone PV+Wiatr połączone z magazynowaniem energii na bazie konstrukcji hybrydowych kompozyt+stal" autorstwa Mateusza Gregorka z KG Construction Sp. z o.o.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Sesji prowadzonej przez Dariusza Prostańskiego z ITG KOMAG oraz Piotra Olczaka z IGSMiE PAN. W drugiej części Sesji miał miejsce Panel dyskusyjny prowadzony przez Piotra Olczaka z IGSMiE PAN pt. „Magazyny energii elektrycznej - możliwości zastosowania w Polsce".