Model geologiczny 3D strefy nadzłożowej LGOM – reinterpretacja danych archiwalnych
Data: Wtorek 24.02.2026
Sesja: Geomatyka Górnicza
Godzina/Sala: - - C
Tytuł: Model geologiczny 3D strefy nadzłożowej LGOM – reinterpretacja danych archiwalnych
Title: 3D geological model of the overburden of the Legnica-Głogów Copper Deposit - reinterpretation of archival data.
Przy okazji dokumentowania złoża miedzi LGOM pozyskana została ogromna objętość danych geologicznych. Część z nich jednak nie została nigdy poddana szczegółowej analizie, jako że dotyczyła tej części górotworu co do której uznaje się że nie ma ona znaczącego wpływu na działalność górniczą – chodzi tu przede wszystkim o skały znajdujące się wyraźnie powyżej poziomu złożowego, a poniżej zasięgu płytkich dokumentacji geoinżynierskich. W skład tej grupy wchodzą utwory cechsztynu zaczynając od górnej części cyklotemu PZ1, oraz utwory triasu.
Wystąpienie to prezentuje pierwszą tego typu analizę, której zasadniczą część stanowi model 3D ośrodka geologicznego w tym obszarze. Do jego sporządzenia wykorzystano głównie archiwalne karty otworów wiertniczych, ale także dane sejsmiczne oraz ekstrapolację w górę informacji z poziomu wydobywczego.
Model został następnie wykorzystany do analizy wybranych zagadnień z zakresu budowy geologicznej obszaru. Należą do nich próba określenia genezy urozmaiconej morfologii stropów wydzieleń siarczanowych, rozkłady zasięgów i miąższości dla słabiej poznanych utworów cyklotemów PZ2 do PZ4 oraz stopień i forma odspojenia tektonicznego pomiędzy podłożem a nadkładem pokładu Na1 (najstarszej soli kamiennej).
Polski
Angielski