Główny Partner SEP

Program

XXIX SEP - luty 2020

Czytaj
XXIX SEP - luty 2020

biuletyn

XXIX SEP - luty 2020

Czytaj
XXIX SEP - luty 2020

biuletyn

XXVIII SEP - wrzesień 2019

Czytaj
XXVIII SEP - wrzesień 2019
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Bolter Miner w KWK Budryk – oczekiwania i rezultaty

Data: Wtorek 25.02.2020

Sesja: Dobre praktyki w zapewnieniu stateczności wyrobisk korytarzowych i specjalnych w górnictwie – cz. III: Obudowy kotwowe i podporowo-kotwowe

Godzina/Sala: 9:00 - 9:15 - Piano


Tytuł: Bolter Miner w KWK Budryk – oczekiwania i rezultaty

Title: "Bolter Miner at the Budryk coal mine – expectations and results"

Autorzy: Antoni Czyż - Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Streszczenie:

Obudowa kotwowa jest powszechnie stosowana od wielu lat w światowym górnictwie węglowym. Stanowi ona podstawowy element bezpiecznego utrzymania wyrobisk korytarzowych. Wykorzystywana jest zarówno w wyrobiskach udostępniających, wykonywanych w skałach płonnych, jak i w wyrobiskach przygotowawczych, wykonywanych w węglu. Doświadczenia kopalń australijskich i brytyjskich wskazują, że bezpiecznie spełnia swoje zadania nawet w słabych skałach stropowych, dlatego praca badawczo-rozwojowa pt. „Samodzielna Obudowa Kotwowa” jest jednym z priorytetowych projektów realizowanych przez Jastrzębską Spółkę Węglową S.A. Biorąc pod uwagę, iż jest to innowacyjny system prowadzenia wyrobiska chodnikowego dla polskiego górnictwa, dołożono wszelkich starań aby zoptymalizować proces urabiania i kotwienia wraz z jednoczesnym zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa załogi prowadzącej prace w chodniku Bw-1n przy użyciu w pełni zautomatyzowanego kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter-Miner 12CM30.
Niniejsza prezentacja dotyczy podsumowania prac prowadzonych w trakcie projektu „Samodzielna Obudowa Kotwowa” oraz rezultatów i oczekiwań na podstawie czterech miesięcy realizacji projektu.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: