Charakterystyka źródeł urobku w komorowo-filarowym systemie wydobycia rud miedzi. Przykład analizy danych produkcyjnych systemu zarządzania eksploatacją złoża
Data: Poniedziałek 25.02.2019
Sesja: Górnictwo 4.0 – KGHM Polska Miedź SA
Godzina/Sala: 15:00 - 15:20 - C
Tytuł: Charakterystyka źródeł urobku w komorowo-filarowym systemie wydobycia rud miedzi. Przykład analizy danych produkcyjnych systemu zarządzania eksploatacją złoża
Proces wydobycia kopalin w kopalniach rud miedzi KGHM jest monitorowany w różnych aspektach. Są to m.in. analizy wykorzystania i stanu maszyn górniczych, parametrów klimatu czy warunków pracy. W latach 2009-11 był wdrażany ISZEZ, który ujednolicił rozliczanie wydobycia rud miedzi. Od tamtego czasu gromadzone są dane na temat ilości i jakości urobku oraz jego zróżnicowania pod rozmaitym kątem. Dane są podstawą rozliczania pracy górniczej i opłat wynikających z prawa geologicznego i górniczego.
Te informacje były gromadzone również wcześniej, ale są one dostępne np. tylko w postaci papierowych dokumentów, stosowane standardy i definicje były bardzo zróżnicowane. Uzyskany obecnie poziom szczegółowości i transparentności całego procesu w stosunku do danych archiwalnych jest nieporównywalnie większy. Powstał zasób informacji, który po spełnieniu swojej podstawowej roli, dla której został wdrożony, służy weryfikacji założeń technologicznych i poprawie procesu planowania i harmonogramowania produkcji górniczej.
Prezentacja pokazuje w zagregowanym układzie charakterystyki źródeł i rodzajów urobku w układach technologicznych i organizacyjnych. Dzięki zgromadzonej przez kilka lat bazie można zanalizować trendy i rozkłady statystyczne poszczególnych parametrów.