Doświadczenia związane ze sposobem wzmocnienia wyrobiska zlokalizowanego na wybiegu ściany 26a w pokł. 510/1 partia W3 w KWK „Jastrzębie-Bzie”.
Data: Poniedziałek 24.02.2020
Sesja: Dobre praktyki w zapewnieniu stateczności wyrobisk korytarzowych i specjalnych w górnictwie – cz. II: Chodniki przyścianowe
Godzina/Sala: 18:00 - 18:15 - Piano
Tytuł: Doświadczenia związane ze sposobem wzmocnienia wyrobiska zlokalizowanego na wybiegu ściany 26a w pokł. 510/1 partia W3 w KWK „Jastrzębie-Bzie”.
Title: .
W KWK „Jastrzębie-Bzie” w roku 2019 w pokładzie 510/1 w partii C3,W3 eksploatowała ścianę 26a. W artykule zaprezentowano przykład skutecznego wzmocnienia wyrobiska zlokalizowanego na wybiegu tej ściany. Wzmocnienia obejmowały zabudowę kotwionych podciągów stalowych, słupów drewnianych oraz słupów betonowych wypełnionych spoiwem mineralno-cementowym. W przedmiotowym wyrobisku chodnikowym, w trakcie zbliżania się frontu eksploatacji, prowadzono pomiary konwergencji (10 punktów pomiarowych) oraz obciążenia (2 stanowiska) za pomocą dynamometrów. Z przeprowadzonych obserwacji i pomiarów wynika, że największe wpływy uwidoczniły się w środkowej części chodnika wentylacyjnego II śc.26a-W3. W wyrobisku zarejestrowano konwergencję pionową wynoszącą ok. 0,3 m, również pomiar na dynamometrze zlokalizowany w tym rejonie przez cały okres pomiarowy charakteryzował się największymi wskazaniami. Wzmacniając zatem wyrobisko znajdujące się na wybiegu ściany należy poświęcić baczną uwagę w środkowej części wyrobiska znajdującej się pomiędzy chodnikami przyścianowymi.
Materiały video: video