Główny Partner SEP

Program

XXIX SEP - luty 2020

Czytaj
XXIX SEP - luty 2020

biuletyn

XXIX SEP - luty 2020

Czytaj
XXIX SEP - luty 2020

biuletyn

XXVIII SEP - wrzesień 2019

Czytaj
XXVIII SEP - wrzesień 2019
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Komunikacja wyzwaniem w projekcie – Model złoża i planowanie produkcji w JSW S.A.

Data: Wtorek 25.02.2020

Sesja: Górnictwo wobec rewolucji cyfrowej: Zarządzanie projektami – praktyka działania

Godzina/Sala: 12:30 - 12:45 - C


Tytuł: Komunikacja wyzwaniem w projekcie – Model złoża i planowanie produkcji w JSW S.A.

Title: Communication in the project - Deposits Modelling and Production Planning in JSW S.A.

Autorzy: Grzegorz Malcherczyk - Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Streszczenie:

JSW S.A. jest spółką górniczą, której wartość stanowi bogata baza zasobowa oraz jej ciągły rozwój. Kluczem do sukcesu jest jednak posiadanie pełnej wiedzy, dotyczącej jakości i zasobności eksploatowanych pokładów węgla, oraz informacji na temat bezpiecznego udostępnienia złoża. Wykwalifikowani pracownicy oraz nowoczesne rozwiązania informatyczne są filarem efektywnego planowania produkcji i odpowiedzialnego zarządzania zasobami, co przekłada się na optymalizację kosztów produkcji surowca.
Budowa złoża węgla kamiennego i związane z nią warunki zalegania pokładów wpływają na koszty wydobycia. Istnieje silne powiązanie kosztów ścian z wielkością zanieczyszczenia i strukturą urobku węglowego. Monitorowanie ekonomicznych skutków coraz większej skali zanieczyszczeń węgla, stanowi bardzo ważny aspekt prawidłowego zarządzania obecnymi i przyszłymi kierunkami wydobycia. Tymczasem, operowanie danymi geologicznymi i procesem planowania produkcji odgrywa obecnie istotną rolę w zarządzaniu JSW S.A. Przy obecnym stanie technologicznym i wykorzystaniu zaawansowanych metod analitycznych przetwarzanie dużej ilości danych nie stanowi większego problemu, dlatego JSW S.A. sięga po narzędzia IT, w celu szczegółowej predykcji wielkości i jakości przyszłej produkcji. Ilość zasobów operatywnych (do wydobycia) wiarygodnie określana jest dopiero po wykonaniu odpowiedniej rozcinki pokładu i zliczeniu zasobów w projektowanych ścianach, w czym pomagają zaawansowane narzędzia do planowania i harmonogramowania produkcji.
W szybko zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych możliwość elastycznego zarządzania przedsiębiorstwem górniczym poprzez wielowariantową analizę scenariuszy produkcyjnych jest niezbędnym elementem utrzymania znaczącej pozycji na rynku węgla i koksu. Niepewność, ryzyko zmienności i błędy oszacowań parametrów geologicznych stanowią istotny komponent wartości górniczych projektów inwestycyjnych. Wśród kluczowych obszarów ryzyka należy wymienić również zagrożenia naturalne, zaburzenia sedymentacyjne, głębokość i grubość pokładu wraz z przerostami, kąt nachylenia, urabialność węgla, warunki stropowe i spągowe. Jednak to dokładność oszacowania zasobów jest jednym z najważniejszych składowych wartości i ryzyka projektów górniczych i to ich poprawne oszacowanie warunkuje opłacalność projektu górniczego.
Aby zrealizować ww. cele i skutecznie wdrożyć w JSW S.A. system nowoczesnego modelowania złoża i planowania produkcji należy w odpowiedni sposób zarządzać współpracą wielu osób odpowiedzialnych za wszystkie aspekty związane z wdrożeniem. Kluczowa jest współpraca pomiędzy odpowiedzialnymi za dostawę narzędzi informatycznych, obsługę wdrożonych systemów, procesowanie danych, procedowanie procedur administracyjnych oraz dostosowanie infrastruktury informatycznej. W przypadku wdrożenia w JSW S.A. modelu złoża i planowania produkcji organizacja pracy zespołu złożonego z przedstawicieli 6 różnych firm, zlokalizowanych w trzech różnych krajach posiadających pracowników wielu różnych narodowości staje się prawdziwym wyzwaniem szczególnie w aspekcie komunikacji. Jak wiadomo komunikacja w projektach mających na celu przeszkolenie kadry, wdrożenie systemów oraz ich praktyczne zastosowanie w przemyśle jest kluczem do jego zrealizowania. Pomaga ona w wyznaczaniu i realizacji wspólnych celów projektowych, mitygacji ryzyka projektowego oraz w szczególności spełnieniu wszystkich oczekiwań klienta. Trzeba także podkreślić, że wiele błędów projektowych jest skutkiem problemów komunikacyjnych w zespole. Dlatego też realizacja projektu w GK JSW odbywa się na podstawie przyjętej Metodyki Zarządzania Programami i Projektami wspierającej zespoły projektowe oraz kierowanie projektem także w aspekcie komunikacji. Niemniej jednak, oprócz wykorzystania w projekcie zaleceń polityki zarządzania, dobra komunikacji w zespole projektowym jest możliwa do osiągnięcia tylko przy zaangażowaniu odpowiednich osób, zastosowaniu wszystkich dostępnych środków komunikacji oraz zaangażowaniu pracowników.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: