Zastosowanie obudowy ŁPSpN łukowej podatnej niesymetrycznej z przykotwieniem do zabudowy skrzyżowań w biegu w warunkach KWK „Pniówek”
Data: Wtorek 25.02.2020
Sesja: Dobre praktyki w zapewnieniu stateczności wyrobisk korytarzowych i specjalnych w górnictwie – cz. IV: Wyrobiska specjalne
Godzina/Sala: 12:30 - 12:45 - Piano
Tytuł: Zastosowanie obudowy ŁPSpN łukowej podatnej niesymetrycznej z przykotwieniem do zabudowy skrzyżowań w biegu w warunkach KWK „Pniówek”
Title: The use of ŁPSpN arch yielding unsymmetrical bolted support for protection of crossing in condition of “Pniówek” coal mine
Obudowa łukowa podatna spłaszczona niesymetryczna ŁPSpN jest rozwiązaniem konstrukcji obudowy o niekorzystnym kształcie (łukowo – prostym) o małej stabilności połączenia węzła prostej stropnicy z stojakiem podporowym budowanym na ociosie. Przykotwienie odrzwi do wysokich struktur górotworu oraz połączenie podciągami pozwala uzyskać korzystny schemat statyczny obudowy możliwy do wykorzystania praktycznego w wyrobiskach górniczych. Dla warunków kop. Pniówek przy lokalizacji wyrobisk na głębokości 800 do 1100m wdrożono obudowę ŁPSpN z przykotwieniem do zabudowy skrzyżowań w biegu. Uzyskano skrócenie czasu wykonania skrzyżowania oraz zwiększenie bezpieczeństwa i uciążliwości prowadzonych robót. Na podstawie stosowanych rozwiązań projektowych, obliczeń wytrzymałościowych oraz doświadczeń praktycznych, można sformułować wymogi w zakresie techniczno-technologicznych uwarunkowań stosowania obudów łukowo-prostych takich jak: - rozwiązanie wzmocnienia obudowy przez otwór wykonany w stropnicy prostej za pomocą kotwi strunowej, - stosowanie do szerokości 5,8 m nominalnie jednej kotwi, a przy większej szerokości dwóch lub trzech kotwi strunowych, - przegubowe połączenie końca prostej stropnicy (z odchyleniem o około 20 cm w stronę ociosu stojakiem podporowym).
Materiały video: video