Data: Wtorek 27.02.2024

Sesja: Górnictwo OK: Branża górnicza liderem zrównoważonego rozwoju – wyzwania interesariuszy oraz wytycznych Dyrektywy CSRD i standardów ESRS

Godzina/Sala: 12:00 - 12:20 - H

Tytuł: Projekt Studium Kompetencji JSW S.A. w kontekście ciągłego rozwoju zawodowego w sektorze górniczym

Title: JSW S.A. Competence Study Project in the context of continuous professional development in the mining sector

Autorzy: Aldona Urbanek - JSW SiG Sp. z o.o., Tomasz Kuchta - JSW SA

Streszczenie:

W JSW S.A. realizowany jest autorski cykl warsztatów Studium Kompetencji JSW S.A. U podstaw innowacyjnych działań realizowanych w przedsiębiorstwach jest pasja jej pracowników do metodyki oraz procesu podnoszenia kwalifikacji w ramach zasady L-L-L (Life-Long-Learning). W wyniku synergii JSW oraz JSW Szkolenie i Górnictwo powstał projekt Studium kompetencji obejmujący szkolenia pracowników w zakresie kompetencji zawodowych i społecznych dla dozoru i kierownictwa w sektorze górniczym, obejmujący aspekty interdyscyplinarne: ekonomiczne, prawne, finansowe oraz społeczne. Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych winno być nie tylko spełnieniem wymagań określonych w programach kształcenia, czy wynikać z wytycznych określonych instytucji, ale również dostosowywać się do potrzeb rynku pracy. W tym celu konieczne było zaangażowanie przedstawicieli pracodawców i pracowników na wszystkich etapach jego projektowania, co zostało uczynione podczas tworzenia powyższego programu.
W efekcie program zawiera kompendium wiedzy z kompetencji interpersonalnych, procedur wewnętrznych oraz otoczenia w którym funkcjonuje JSW S.A. Prowadzone są warsztaty z procedur przetargowych oraz zamawiania materiałów, compliance, odpowiedzialności prawnej, ekonomii, dobrych praktyk w tworzeniu specyfikacji technicznej, przebiegu kontroli przez organy nadzoru górniczego, budowania autorytetu, asertywności i radzenia sobie ze stresem. Realizowane warsztaty wspierają 3 z 17 celów Zrównoważonego Rozwoju.

Materiały:

Materiały video: video