Budowa pompowni głębinowej w szybie Roździeński SRK Wieczorek II

Data: Wtorek 27.02.2024

Sesja: Nowe techniki i technologie w podziemnej eksploatacji złóż – Budownictwo podziemne

Godzina/Sala: 12:00 - 12:15 - A


Tytuł: Budowa pompowni głębinowej w szybie Roździeński SRK Wieczorek II

Title: Construction of a deep-well pumping station in \"Roździeński\" shaft SRK Wieczorek II.

Autorzy: Adrian Leśnieski - PBSz SA

Streszczenie:

.
Budowa pompowni głębinowej w szybie Roździeński SRK Wieczorek II. Szyb „Roździeński” pełnił funkcję wydobywczo-materiałowo-zjazdową. Aktualnie w szybie trwają prace przystosowujące szyb „Roździeński” do pełnienia funkcji pompowni głębinowej. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania pompowni głębinowej „Roździeński” przez planowany długoletni okres jej funkcjonowania, zachodzi konieczność odpowiedniego przygotowania dróg spływu wody na poz. 630m i poz. 730m jak i przystosowania szybu oraz infrastruktury technicznej na powierzchni do pełnienia funkcji związanych z odwadnianiem głębinowym. Przyjęto, że w pompowni głębinowej w szybie Roździeński zostanie wykonany korek szybowy od poz. -602,7 do poz. -11,9.
Pompownia głębinowa w szybie Roździeński została zaprojektowana w oparciu o założone prognozowane dopływy wody do pompowni głębinowej oraz głębokość pompowania. Analiza hydrogeologiczną przeprowadzoną przez Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie wykazała, że najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie dwóch wartości dopływów naturalnych 5,0 m3/min oraz 6,5 m3/min. Zgodnie z przyjętymi założeniami pompownia głębinowa w szybie Roździeński zostanie wyposażona w 3 agregaty głębinowe zabudowane w szybie.
Każdy z agregatów głębinowych podwieszony będzie do ciągu pompowego wykonanego z rur stalowych okładzinowych o średnicy DN 244,5 x 11,05, łączonych ze sobą za pomocą złączek gwintowanych. Wody dołowe wypompowane agregatami głębinowymi poniżej poziomu zrębu szybu, do rurociągu odpływowego zlokalizowanego po zachodniej stronie szybu, a następnie bezpośrednio do potoku Bolina.
Na głębokości 6,5 m p.p.t rurociągi tłoczne podwieszone zostaną w płytach wsporczych wspartych na podporach głównych. Do rur każdego ciągu rurowego, w odległości co 6,0 m, mocowane będą uchwyty kablowe przewodu zasilającego i sterowniczego.
Do obsługi w trakcie eksploatacji oraz montażu/demontażu ciągów pompowych z agregatami głębinowymi zaprojektowano pomosty o konstrukcji stalowej. Pomosty zabudowano na głębokości 6,5 m i 3,65 m p.p.t oraz na poziomie zrębu. Dodatkowo przewidziano możliwość pracy z poziomu korka szybowego celem montażu/demontażu uchwytów kablowych na ciągach pompowych. Komunikację pomiędzy pomostami oraz korkiem szybowym zapewnią drabiny skośne zabezpieczone klapami włazowymi.
Urządzenia pompowni głębinowej w szybie Roździeński zostaną zasilone ze stacji transformatorowo-rozdzielczej 6,0/0,5/0,4/0,23 kV.
Pompownia głębinowa w szybie Roździeński zostanie wyposażona w system monitorowania pracy urządzeń pompowni głębinowej oraz kształtowania się poziomu zwierciadła wody w szybie.
W trakcie eksploatacji pompowni głębinowej „Roździeński” w związku z koniecznością prowadzenia robót w szybie związanych między innymi z montażem oraz demontażem ciągów rurowych z agregatami głębinowymi, kontrolą obudowy oraz wyposażenia do głębokości 11,5m p.p.t. zachodziła będzie konieczność przewietrzania odcinka szybu od zrębu do poziomu płyty zamykającej tj. 11,5m p.p.t.
Podjęta decyzja o likwidacji wyrobisk dołowych oraz pompowni stacjonarnych ma na celu eliminację możliwości powstania zagrożenia wodnego dla czynnych sąsiednich kopalń.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: