Raport o emisji metanu z polskich kopalń węgla kamiennego
Data: Poniedziałek 26.02.2024
Sesja: Metan z kopalń węgla kamiennego w Polsce – skuteczne ograniczanie emisji w aspekcie ochrony klimatu
Godzina/Sala: 14:40 - 15:00 - E
Tytuł: Raport o emisji metanu z polskich kopalń węgla kamiennego
Title: Report on methane emissions from Polish coal mines
Wydobycie węgla kamiennego w Polsce z roku na rok się obniża. Równocześnie należy zwrócić uwagę na wysoki procent udziału węgla wydobywanego z pokładów metanowych.
Zagrożenie metanowe w polskim górnictwie węglowym w dalszym ciągu jest wysokie z uwagi na:
prowadzenie eksploatacji na coraz większych głębokościach, wzrost metanonośności pokładów węgla wraz z głębokością ich zalegania, pojawianie się na dużych głębokościach dynamicznego wydzielania się metanu wolnego, uwięzionego w strefach zaburzeń tektonicznych (uskoki, szczeliny), występującego pod dużym ciśnieniem, wysoką koncentrację wydobycia. Z 20 kopalń prowadzących wydobycie węgla kamiennego w Polsce, 19 znajduje się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, a tylko jedna, Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.
Na wstępie przedstawione zostanie wydobycie z polskich kopalń węgla kamiennego w porównaniu do światowego wydobycia węgla kamiennego. Następnie zaprezentowane będą dane dotyczące emisji metanu z polskich kopalń w podziale na pokłady metanowe i nie metanowe, metanowość wentylacyjną, odmetanowanie oraz metanowość bezwzględną. Przedstawione będą źródła emisji metanu w polskich kopalniach w podziale na, efektywność odmetanowania, wykorzystanie metanu ujętego odmetanowaniem oraz wskaźnik emisji metanu.
Materiały video: video