Główny Partner SEP
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Rozproszony system sterowania pracą osadzarki i jego integracja z kopalnianą siecią technologiczną na przykładzie wdrożenia w Zakładzie Mechanicznej Przeróbki Węgla LW Bogdanka S.A.

Data: środa 25.02.2015

Sesja: Optymalizacja w elektroenergetyce i gospodarce energetycznej kopalń

Godzina/Sala: 18:30 - 18:45 - B


Tytuł: Rozproszony system sterowania pracą osadzarki i jego integracja z kopalnianą siecią technologiczną na przykładzie wdrożenia w Zakładzie Mechanicznej Przeróbki Węgla LW Bogdanka S.A.

Autorzy: Marek Kryca, Waldemar Sobierajski, Artur Kozłowski - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Władysław Bieńko, Waldemar Myszak - LW "Bogdanka" S.A.

Streszczenie:

W artykule przedstawiono strukturę rozproszonego systemu sterowania osadzarką BOSS2010, wraz z opisem użytych modułów i zastosowanych standardów komunikacyjnych. System BOSS2010 składający się z kilkudziesięciu układów mikroprocesorowych, posiada strukturę zapewniającą wysoką niezawodność funkcjonalną i bezpieczeństwo działania całego węzła osadzarkowego. Ważnym aspektem opracowania takiego systemu jest odpowiednie zaprojektowanie sposobu wymiany danych pomiędzy elementami składowymi systemu, co opisano w artykule. Istotnym zagadnieniem jest również przygotowanie dostępu do zdalnej diagnostyki urządzeń przy jednoczesnym fizycznym rozdzieleniu diagnostycznych kanałów komunikacyjnych od sieci technologicznej, ponieważ warunkuje to realizację zdalnego dostępu do tak newralgicznego punktu zakładu przeróbczego jakim jest osadzarka. W artykule opisano strukturę systemu wdrożonego w zakładzie przeróbczym Bogdanka, przedstawiono właściwości systemu sterowania oraz wybrane parametry funkcjonalne systemu. Przedstawiono również problematykę lokalizacji stanów awaryjnych w systemie BOSS2010 bez konieczności stosowania dodatkowej skomplikowanej aparatury. Opisane w artykule rozwiązanie jest odzwierciedleniem dobrej współpracy pomiędzy projektantami i użytkownikiem systemu, który dzięki swoim doświadczeniom eksploatacyjnym w sposób znaczący wpłynął na zastosowane rozwiązania techniczne. Dostosowanie platformy sprzętowej do stosowanych na kopalni programowanych sterowników, było możliwe dzięki dostępowi do programów źródłowych wszystkich elementów systemu. Wymagania funkcjonale określone przez pracowników odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu zakładu przeróbczego, zostały zrealizowane poprzez opisaną w artykule wielostanowiskową wizualizację stanu pracy maszyny i sygnalizację nieprawidłowości w jej działaniu.

Materiały:

Partnerzy: