Główny Partner SEP
Partnerzy i sponsorzy:
Efekty współpracy z Ivision.pl
Partnerzy medialni

Wykorzystanie technik wizyjnych do oceny stanu taśmy przenośnika taśmowego

Data: środa 25.02.2015

Sesja: Transport i odstawa urobku

Godzina/Sala: 9:30 - 9:45 - D+E


Tytuł: Wykorzystanie technik wizyjnych do oceny stanu taśmy przenośnika taśmowego

Autorzy: Paweł Maślak, Tadeusz Smolnicki, Eugeniusz Rusiński - Politechnika Wrocławska

Streszczenie:

W związku z wieloma ograniczeniami i uproszczeniami systemów oceny stanu taśmy przenośnika taśmowego, pracującego w systemie ciągłym w zmiennych warunkach środowiskowych jak i zmiennych warunków obciążenia niezbędne staje się opracowanie metody wykrywania uszkodzeń taśm przenośników stosowanych w górnictwie z wykorzystaniem technik wizyjnych. W artykule przedstawiono wybrane istniejące systemy wykrywania uszkodzeń oraz ich wady. Sklasyfikowane zostały typowe uszkodzenia taśmy oraz wskazane zostały przyczyny ich powstawania.
Przedstawiona została metoda wykrywania uszkodzeń w pasie przenośnika taśmowego z wykorzystaniem technik wizyjnych. Najistotniejszym parametrem jest czas realizacji poszczególnych etapów. Metoda wykrywania uszkodzeń składa się z kilku etapów: rejestracja danych z kamery 3D, pozyskanie obrazu i skanu, filtrowanie danych, wykrywanie wszystkich uszkodzeń, eliminacja uszkodzeń nieistotnych oraz graficzne przedstawienie uszkodzeń oraz archiwizacja danych wykrytych uszkodzeń. W celu wykrywania uszkodzeń w systemie ciągłym niezbędne jest realizowanie poszczególnych etapów równolegle i w czasie rzeczywistym. Czas realizacji etapów musi być krótszy od czasu pozyskiwania danych z kamery 3D. Przedstawione zostało wykorzystanie zaproponowanej metody na wybranym wycinku taśmy eksploatowanej w kopalni. Wykryte zostały wszystkie uszkodzenia oraz została przedstawiona wizualizacja wykrytych uszkodzeń. Charakterystyczne dane uszkodzenia takie jak szerokość, długość, powierzchnia oraz wartości punktów skrajnych zostały zestawione w tabeli.
W artykule przedstawiono kryterium jakościowe do oceny jakości pozyskiwanego obrazu oraz skanu. Określone zostały optymalne warunki ustawienie zespołu kamera-laser służące do akwizycji danych stanu taśmy.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: