Zastosowanie systemowej metody MMSI™ projektowania wysokosprawnych struktur zarządczych w górnictwie – studium udanego wdrożenia KGHM Polska Miedź S.A.
Data: Wtorek 24.02.2015
Sesja: Oblicza kryzysu w górnictwie w liczbach i opinii ekspertów; możliwości działania
Godzina/Sala: 14:15 - 14:30 - C
Tytuł: Zastosowanie systemowej metody MMSI™ projektowania wysokosprawnych struktur zarządczych w górnictwie – studium udanego wdrożenia KGHM Polska Miedź S.A.
W szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym firmy poszukują możliwości uchwycenia i utrzymania przewagi konkurencyjnej. Jest to szczególnie trudne w ciężkich branżach infrastrukturalnych takich jak górnictwo, hutnictwo lub elektroenergetyka – w którym na pierwszy rzut oka nie jest łatwo wykonać znaczący manewr strategiczny związany z technologią produkcji, zmiany profilu produkcyjnego, rynku lub segmentu klientów.
Ale nie oznacza to, że nie istnieją rezerwy strategiczne, które uwolnione pozwalają na istotny rozwój przedsiębiorstwa. W firmach infrastrukturalnych upatruje się je głównie w ewolucyjnym, choć relatywnie szybkim przechodzeniu do coraz sprawniejszych struktur zarządczych.
Przed takim wyzwaniem stanął KGHM S.A. Nabycie nowych złóż zagranicznych wywołało naturalną potrzebę przekształcenie dotychczasowej, sprawnie działającej w Lubinie Centrali lokalnej w nowoczesną, działającą w skali świata Centralę Globalną.
Jednocześnie przyjęto silne założenie, że istotny wzrost sprawności nastąpi praktycznie bez zmiany obsady etatowej.
W wyniku realizacji projektu osiągnięto w ciągu niespełna roku spektakularny sukces realizując pierwszą fazę wdrożenia w pełni procesowego modelu zarządzania koncernem.
Pozwoliło to na wyeliminowanie praktycznie jednego szczebla zarządzania (likwidację małych, wąskospecjalizowanych wydziałów) na rzecz starannie zharmonizowanych departamentów o jasno określonych kompetencjach oraz wbudowanych mechanizmach nadzoru merytorycznego nad rozległą strukturą w skali światowej.
Wymiernym efektem projektu był nowy, czytelniejszy Regulamin Organizacyjny (trzykrotnie mniejsza objętość) o nowoczesnej strukturze, w której nie opisywano czynności poszczególnych komórek, ale upoważnienia do zaprojektowania i zarządzania lub nadzorowania ściśle określonych procesów.
W czasie prezentacji zostanie przedstawione zastosowanie systemowej metody MMSI™, którą użyto do zaprojektowania nowoczesnego centrum zarządczego. Istota metody polega na zintegrowanym projektowaniu struktur organizacyjnych, procesów biznesowych oraz systemu wewnętrznych aktów normatywnych tworzących Ład Organizacyjny. Omówione będą też procesy społeczne towarzyszące tak dużej zmianie oraz sposób sterowania nimi. Pokazana będzie również wartość w tej klasie projektów odejścia od ciężkiej, dotychczas stosowanej, zbiurokratyzowanej metodyki TenStep™, na rzecz znacznie lżejszej, adaptacyjnej metodyki zwinnej (typu Agile). Omówiony będzie też również kluczowy czynnik sukcesu, jakim było sprawne i bardzo pragmatyczne współdziałanie utalentowanego Sponsora oraz Kierownika Projektu w Centrali