Ocena zagrożenia tąpaniami i wstrząsami w czasie prowadzenia eksploatacji pokładu grubego w okresie wzmożonej aktywności sejsmicznej oraz stosowana profilaktyka tąpaniowa zwalczania tych zagrożeń, na przykładzie ściany 05Aw w pokładzie 510 w PGG S.A. Odział KWK Mysłowice-Wesoła

Data: Poniedziałek 26.02.2024

Sesja: Wyzwania techniczne rosnącej skali zagrożeń naturalnych – zagrożenie tąpaniami i sejsmiczne

Godzina/Sala: 15:20 - 15:40 - B


Tytuł: Ocena zagrożenia tąpaniami i wstrząsami w czasie prowadzenia eksploatacji pokładu grubego w okresie wzmożonej aktywności sejsmicznej oraz stosowana profilaktyka tąpaniowa zwalczania tych zagrożeń, na przykładzie ściany 05Aw w pokładzie 510 w PGG S.A. Odział KWK Mysłowice-Wesoła

Title: Assessment of the risk of rock bursts and tremors during the exploitation of a thick seam in the period of increased seismic activity, and the applied rock burst prevention to combat these risks, on the example of the 05Aw face in seam 510 at PGG S.A. KWK Mysłowice-Wesoła.

Autorzy: Jacek Lewandowski, Adam Rozmus, Zbigniew Lewandowski - PGG SA, KWK Mysłowice-Wesoła

Streszczenie:

W artykule zawarto analizę zagrożenia tąpaniami i sejsmicznego w kopalni KWK Mysłowice-Wesoła, koncentrując się na eksploatacji pokładu 510 w partii Aw. Historia eksploatacji pokładu 510 pokazuje, że początkowo (2010-2012) eksploatacja charakteryzowała się wysokim zagrożeniem pożarowym, a aktywność sejsmiczna była niska. W odpowiedzi na zagrożenia pożarowe, zmieniono kierunek eksploatacji, co wpłynęło na wzrost ryzyka tąpaniami.

Kopalnia wprowadziła szereg środków profilaktycznych i technicznych, w tym cykliczną aktywną profilaktykę tąpaniową, wyznaczanie stref szczególnego zagrożenia, oraz ograniczenie liczby pracowników w najbardziej zagrożonych obszarach. Stosowano również zaawansowane metody oceny zagrożenia, obejmujące sejsmologię górniczą, sejsmoakustykę i wiercenia małośrednicowe.

Materiały:

Materiały video: video

Partnerzy: