Data: Wtorek 27.02.2024

Sesja: Transformacja cyfrowa i AI w przemyśle – Sztuczna inteligencja w poszukiwaniu i eksploatacji surowców

Godzina/Sala: 9:20 - 9:40 - D

Tytuł: Koncepcja długookresowego geomonitoringu środowiska po zakończeniu działalności górniczej na przykładzie kopalni Prosper-Haniel

Title: The operation of a mining facility provides a wealth of data, starting from mining licenses, documentation of extracted deposits, tunnel reinforcement methods, to documentation regarding the cessation of mining operations, which impacts the natural environment at the local, regional, and supra-regional levels. The results of projects conducted by the Research Center for Mining at the Technical University of Georg Agricola in Bochum pre-sent the possibilities of integrating environmental geomonitoring methods to understand the processes occurring both during and after mining operations. Among the research methods used, spatiotemporal multispectral analyses of satellite imagery and images from drone flights stand out, and these will be presented in this reference. Additionally, attention should be paid to in-situ measurements using soil sensors, weather stations, the ap-plication of mobile GIS, and three-dimensional modeling of geological structures. A key aspect of mining process research is the implementation and integration of all available geospatial data, allowing the consideration of post-mining processes as a cycle of inter-connected, independent values that, through data analysis and validation, enable a com-prehensive understanding.

Autorzy: Marcin Pawlik, Tobias Rudolph - Technische Hochschule Georg Agricola

Streszczenie:

Działalność zakładu górniczego dostarcza wielu danych, począwszy od licencji wydobywczej, dokumentacje wydobytego złoża, metody zabezpieczenia chodników aż po dokumentacje dotycząca zakończenia eksploatacji, która wpływa na środowisko naturalne na poziomie lokalnym, regionalnym oraz ponadregionalnym. Wyniki projektów prowadzonych przez Centrum Badawcze Pogórnictwa przy Technische Hochschule Georg Agricola w Bochum przedstawiają możliwości integrowania metod geomonitoringu środowiska celem zrozumienia procesów zachodzących zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu eksploatacji górniczej. Wśród wykorzystywanych metod badawczych wyróżniają się czasowo-przestrzenne analizy wielospektralne zobrazowań satelitarnych a także zobrazowania pochodzące z lotów dronem, które w niniejszym referacie zostaną przedstawione. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na pomiary in-situ przy użyciu czujników glebowych, stacji pogodowych, zastosowanie mobilnego GIS oraz trójwymiarowe modelowanie budowy geologicznej. Kluczowym aspektem badań dotyczących procesów pogórniczych jest implementacja oraz integracja wszelkich dostępnych danych geoprzestrzennych, co umożliwia rozpatrzenie procesów zachodzących po zakończeniu eksploatacji górniczej, jako cykl powiązanych ze sobą niezależnych wartości, które poprzez analize oraz walidacje danych umożliwiają pełne ich zrozumienie.

Materiały:

Materiały video: video