Uwarunkowania techniczno – technologiczne zastosowania obudowy łukowo – prostej w konstrukcji podporowo – kotwiowej dla odgałęzienia zlokalizowanego na poziomie 1000 w warunkach JSW SA KWK ”Pniówek”
Data: Wtorek 27.02.2024
Sesja: Wyzwania techniczne rosnącej skali zagrożeń naturalnych – stateczność wyrobisk górniczych
Godzina/Sala: 13:15 - 13:30 - B
Tytuł: Uwarunkowania techniczno – technologiczne zastosowania obudowy łukowo – prostej w konstrukcji podporowo – kotwiowej dla odgałęzienia zlokalizowanego na poziomie 1000 w warunkach JSW SA KWK ”Pniówek”
Połączenia wyrobisk korytarzowych w warunkach dużej głębokości są wykonywane w różnych konstrukcjach obudów z których duże zastosowanie znajdują konstrukcje obudów podporowych łukowych wielkogabarytowych, obudów portalowych, konstrukcji wykonywanych przy zastosowaniu podciągów z obudowami podporowymi budowanymi wachlarzowo w wyrobisku odgałęziającym się.
Postęp w rozwiązaniu i utrzymaniu skrzyżowań wyrobisk korytarzowych jak już wykazała praktyka górnicza może być poprawiony przez wykorzystania kotwienia skał wokół wyrobiska tak, aby przez połączenie i podwieszenie skał stropowych uzyskać zwiększony efekt stateczności wyrobiska. Dla warunków geologiczno - górniczych JSW SA KWK ”PNIÓWEK” na poziomie 1000 na podszybiu zastosowano rozwiązanie obudowy podporowo - kotwiowej dla łukowo – prostego kształtu wyrobiska, które w największym przekroju miało szerokość ok. 11m przy wysokości 4,5m. Warunki geologiczne wykazały, że w stropie występują na wysokości 8m dwa pokłady węgla o łącznej grubości 5m.
Zastosowane rozwiązanie charakteryzowało się wytworzeniem korzystnego układu podporowo – skalnego, który stanowi stabilną strukturę wokół wyrobiska. Uwzględniając usytuowanie skrzyżowania na podszybiu i wymagany jego długotrwały okres utrzymania w ostatecznym rozwiązaniu odrzwia obudowy pokryto warstwą betonu natryskowego zbrojonego włóknami polipropylenowymi.
Materiały video: video