Zastosowanie obudowy ŁPzm dla drążenia wyrobisk przyścianowych w trudnych warunkach tąpaniowych na przykładzie KWK ROW Ruch Rydułtowy
Data: Wtorek 27.02.2024
Sesja: Wyzwania techniczne rosnącej skali zagrożeń naturalnych – stateczność wyrobisk górniczych
Godzina/Sala: 9:15 - 9:30 - B
Tytuł: Zastosowanie obudowy ŁPzm dla drążenia wyrobisk przyścianowych w trudnych warunkach tąpaniowych na przykładzie KWK ROW Ruch Rydułtowy
W przypadku wiekowych zakładów górniczych, a takim zakładem górniczym jest Ruch Rydułtowy liczący sobie już 232 lata eksploatacji, głębokość dochodzi do 1250m przy dużej roli krawędzi eksploatacyjnych, pozostawionych resztek, zaburzenia geologiczne oraz uwarunkowania geologiczne, wynikające z budowy górotworu jak np. piaskowiec zamecki mający duże skłonności do kumulowania energii z czym związane jest poważne zagrożenie tąpaniowe. Czynnik te mają negatywny wpływ na stateczność wyrobiska oraz jego funkcjonalność. W celu zniwelowania w/w negatywnych wpływów na wykonane wyrobiska, a precyzyjnie mówiąc na obudowę tychże wyrobisk poszukujemy różnorodnych rozwiązań.
Najprostszym i najłatwiejszym do zastosowania jest użycie ton stali do wyrobiska czy to w postaci różnorodnych podciągów kotwionych, czy też podpieranych różnego rodzaju stalowymi stojakami. Stosowane są zgęszczanie obudowy ŁP przy normalnej podziałce co 0,6m zaś w przypadku zaburzeń geologicznych do 0,5m rozstawu odrzwi, co wpływa negatywnie na koszt wykonywania wyrobiska, i nie zawsze przynosi pożądany efekt.
W zastosowanych rozwiązaniach obudów stosowane były obudowy z giętych dwuteowników, kształtowników korytkowych TH i obecnie powszechnie stosowanej obudowy o profilu V.
Poszukiwane są rozwiązania techniczne w zakresie konstrukcji obudowy i wydaje nam się, że to jest właściwy kierunek w celu ograniczenia ciężaru obudowy wynikającego z stosowania coraz większych profili.
Ruch Rydułtowy Kopalni ROW jest niezwykle bogaty w zagrożenia naturalne na dziesięć zagrożeń wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska u nas nie występują tylko cztery osuwiskowe, erupcyjne, siarkowodorowe i zagrożenie substancjami promieniotwórczym. Wszystkie pozostałe występują w większej lub mniejszej koincydencji, z czego na dzień dzisiejszy najbardziej utrudnia nam życie zagrożenie tąpaniami.
Przedstawione w referacie rozważania dotyczące wykorzystania obudowy ŁPzm są oparte na przykładzie drążenia chodnika 6 E1 w pokładzie 712/1-2 + 713/1-2 oraz chodnika 7 E1 w pokładzie 712/1-2 + 713/1-2. Chodnik te są chodnikami podścianowym, co w związku z analogią ich wykonania powinno nam zobrazować przedmiot naszych rozważań. Chcielibyśmy tu również przytoczyć doświadczenia z zastosowania obudowy ŁPzm na chodniku 11 E1 w pokładzie 703/1-2 gdzie w/w obudowa została zastosowana po raz pierwszy na naszym ruchu.
Materiały video: video