Efektywna gospodarka energią w kopalniach podziemnych

Efektywna gospodarka energią w kopalniach podziemnych

Problematyce efektywnej gospodarki mediami, ze szczególnym uwzględnieniem energii elektrycznej w kopalniach poświęcona była sesja zatytułowana „Efektywna gospodarka energią w kopalniach podziemnych”. W gronie prelegentów znaleźli się przedstawiciele branży górniczej w Polsce oraz firm specjalistycznych świadczące usługi dla górnictwa w tym zakresie.

Podstawowym celem tej sesji stało się dostarczenie wiedzy praktycznej z zakresu zarządzania energią w zakładach górniczych oraz sposobów racjonalizacji jej zużycia. Treść większości wygłoszonych referatów obejmowała konkretne studium przypadku, opis dobrych praktyk zaprezentowane przez osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.

Praktyków z kopalń zapytaliśmy w szczególności o to, jakie rozwiązania zostały u nich wdrożone celem optymalizacji zużycia mediów. Zarówno w KGHM PM SA (ZG „Lubin”), jak i w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego i Jastrzębskiej Spółki Węglowej w minionym okresie wdrażano rozwiązania, które doprowadziły do redukcji zapotrzebowania na energię nawet o kilkanaście procent.

Akcentowo przede wszystkim skuteczność redukcji zużycia energii elektrycznej wskutek kontroli i optymalizacji jej zużycia na największych odbiorach tj. urządzeniach, silnikach o dużej mocy zainstalowanej. Są one wykorzystywane w procesie wentylacji i odwadniania głównego.

Kopalnie posiadają w swojej strategii dalsze plany obniżania całkowitego zużycia energii elektrycznej. W zakładach górniczych wydobywających węgiel coraz powszechniej wykorzystuje się na potrzeby własne metan z odmetanowania i wychwytywany z powietrza. Z metanu wytwarza się przede wszystkim energię elektryczną i cieplną. Skala produkcji energii z metanu w 2011 r. sięgnęła poziomu 68,5 tys. MWh energii elektrycznej oraz 1,2 mln GJ energii cieplnej.

Przedstawiciele kopalń zwracali uwagę również na właściwe szacowanie możliwych do osiągnięcia korzyści wdrażanych rozwiązań i projektów. Na konkretnych przykładach wykazywali, że nie wszystkie rozwiązania mogą faktycznie przynieść realne oszczędności, jeżeli odniesie się je do nakładów, jakie trzeba na nie ponieść.

21-03-2013 12:08

Partnerzy: